Kontaktní osoby pro úsek ochrany obyvatelstva

 

Pavel Říha (vedoucí ÚOROO)
email pavel.svitavy@seznam.cz
telefon 777 163 236

 

Zpráva o činnosti ÚOROO za rok 2012

Ústřední odborná rada ochrany obyvatelstva se sešla na svých jednáních v roce 2012  třikrát a to 7.února, 3.května a 10.října. ÚOROO pracovala ve složení: Mgr.Martínek Bohumír Ph.D., vedoucí rady, ing.Doubrava Jan, tajemník rady,Capil Vojtěch,Ing.Hrubý Václav, Jíra Albert,ing. Job Lukáš, Štyndl Pavel,Šustr Jiří, ing.Vícha Petr, ing. Vondruška Vladimír. V říjnu 2012 byl doplněn ing. Martin Čížek (ÚHŠ Bílé Poličany).

            Zástupci ÚOROO spolupracovali s pracovníky GŘ HZS ČR při zavádění přípravy členů jednotek dobrovolných hasičů v oblasti ochrany obyvatelstva podle nově zavedených metodických listů Bojového řádu pro tuto oblast. Výsledkem byl návrh osnovy přípravy odbornosti – technik ochrany obyvatelstva, který byl schválen ke konci roku 2012 a bude vydán jako Pokyn GŘ ve Sbírce interních aktů řízení GŘ HZS ČR.

K této přípravě byla vydána Institutem ochrany obyvatelstva ČR a SH ČMS „Příručka pro přípravu techniků ochrany obyvatelstva (1.díl – organizace činnosti jednotek při plnění úkolů ochrany obyvatelstva). Byla vydána v počtu 500 ks a je k dispozici na stránkách www.dh.cz, i na stránkách generálního ředitelství hasičského záchranného sboru ČR (www.mvcr.cz). Slavnostně ji pokřtil hejtman Zlínského kraje dne 2. července 2012 v souvislosti s ukončením jízdy historických hasičských aut ve Zlíně. Je zaměřena na činnost hasičů při hrozbě a vzniku povodně, při varování, evakuaci, nouzovém přežití, ochraně proti nebezpečným látkám, práci s elektrozařízeními a na poskytování posttraumatické péče a psychosociální pomoci.

Dne 14.6.2012 schválil VV SH ČMS  Metodický pokyn k provádění přípravy k získání odbornosti SHČMS v oblasti ochrany obyvatelstva. Byl vydán pro účely stanovení zásad provádění přípravy této odbornosti, podmínek pro získávání jednotlivých stupňů odbornosti a k nim příslušejících odznaků odbornosti SH ČMS – technik ochrany obyvatelstva a specialista ochrany obyvatelstva. Technik je podle tohoto dokumentu připravován ve stejném obsahu a rozsahu (16 h)  jak je uvedeno v Pokynu GŘ.

Podle tohoto pokynu se ve dnech 1.-2. listopadu 2012 uskutečnil „nultý kurs“  techniků ochrany obyvatelstva v Ústřední hasičské škole Bílé Poličany. Kursu se zúčastnilo 10 dobrovolných hasičů. Byl více zaměřen na teorii (kvůli nedostatku pomůcek)  a také na diskusi k obsahu. Z ní vyplynulo, že by se příprava techniků měla co nejvíce zaměřit na činnost v jednotce SDH,samostatně by se měla řešit příprava specialistů se zaměřením na činnost obce při mimořádných událostech a samostatně by se měla také řešila příprava preventistů pro oblast ochrany obyvatelstva i požární ochrany. V tomto duchu je realizován projekt v Moravskoslezském kraji.

Název projektu je „Zabezpečení přípravy lektorů dalšího vzdělávání v oblasti ochrany obyvatelstva při mimořádných událostech v Moravskoslezském kraji“. Realizace projektu byla zahájena 1.8.2012. Ukončení projektu bude k 30.6.2015., to je téměř 3 roky. Rozpočet je necelých 4 mil. Kč.

Projekt reaguje na aktuální situaci a nedostatky odborné přípravy v oblasti ochrany obyvatelstva a řešení rizik. Realizací projektu bude dosaženo poskytnutí odborné a systémové pomoci obcím, subjektům trhu práce a školám formou proškolení lektorů ochrany obyvatelstva, kteří budou schopni dále školit odborné specialisty, techniky a preventisty ochrany obyvatelstva v teoretické a praktické rovině. Realizace projektu umožní vytvořit odpovídající materiálně technické a metodické zabezpečení udržitelného vzdělávání pod odborným dohledem expertů z řad zástupců partnerů a dalších spolupracujících subjektů. V rámci projektu bude pilotně proškoleno 30 lektorů ochrany obyvatelstva, v rámci ověřovací výuky nových lektorů pak 30 techniků, 30 specialistů a 30 preventistů ochrany obyvatelstva z řad obcí, podniků a firem, škol a dalších subjektů v kraji. Centrem realizace projektu  je ÚHŠ Jánské Koupele. Hlavními partnery je KSH Moravskoslezského kraje a Vysoká škola báňská-Technická Univerzita Ostrava. Projekt je realizován v úzké spolupráci s HZS Moravskoslezského kraje a vybranými odborníky zejména z ÚOROO. Zkušenosti budou využity pro celou ČR.

Problematika vzdělávání dobrovolných hasičů v ochraně obyvatelstva byla řešena i na konferencích v roce 2012. Jednou z nich byla mezinárodní konference „Ochrana obyvatelstva“ organizovaná VŠB-TU Ostrava v měsíci únoru, kde bylo zařazeno téma „Profesionální a dobrovolní hasiči společně v ochraně obyvatelstva“ a také workshop zaměřený na zabezpečení vzdělávání členů sborů dobrovolných hasičů v oblasti ochrany obyvatelstva. Další byla Vánoční konference organizovaná Institutem ochrany obyvatelstva ČR, kde bylo diskutováno téma „Role dobrovolných hasičů a budoucí strategie ochrany obyvatelstva“. Obou konferencí se aktivně účastnili zástupci ÚOROO.