Krušnohorská propagační jízda před branami Litoměřic

Poslední květnový víkend 2017 se nejenom vydařil počasím, ale pro desítky sborů okresů Karlovy Vary, Chomutov, Teplice, Litoměřice a Louny byl velkým svátkem, jaký na většině míst doposud neměli. Do jejich obcí, městysů a měst totiž ve dnech 27. a 28 května zavítala IX. propagační jízda Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska a Hasičského čtení věnována 25. výročí znovuobnovení činnosti Hasičské vzájemné pojišťovny.

V podstatě všechny SDH, kde se s laurinka z roku 1928 s praporcem věnovaným firmou Alerion zastavila, se zapojili do průvodu červených vozidel, kterých místy jelo až k třem desítkám. Na celé 287 kilometrové trase z Jáchymova do Libochovic čekali nejen nadšení hasiči a starostové a obecní zastupitelé, ale také nespočet místních obyvatel a především rozradostněných dětí. 

Když hned v úvodu vedoucí historické vozidlo zdolalo stoupání na Boží dar, byla to záruka toho, že úspěšně zvládne celou trasu nejen po hřebenech Krušných hor. Na konci etapy prvního dne v Litvínově se řidič Ladislav Mareš dočkal uznalého poklepání po ramenou. To však patřilo také všem organizátorům na trase, včetně těch, kteří připravili i nedělní část z Litvínova do Libochovic. Škoda, že se nedají vyjmenovat všichni. Největší zásluhu na úspěšné misi po menší etapě Karlovarského kraje a velké části Ústeckého kraje měli starostové okresních sdružení účastněných okresů pod skvělou organizační taktovkou starosty KSH Ústeckého kraje Jiřího Hence. Předně díky těmto činovníkům, kterým na místě poděkoval náměstek starosty SH ČMS Lubomír Janeba, laurinka šťastně dojela do své domovské obce – Libochovic. Ty už jsou v okrese, v jehož centru, se budou konat celostátní hasičské slavnosti.

Historický veterán s praporcem se stuhami ze zastávek IX. propagační jízdy SH ČMS pak 10. června 2017 pojede na čele průvodu a odpoledne bude vystaven v areálu výstaviště Zahrada Čech. Velitelem závěru jízdy i zde bude Herbert Barták z SDH Krupka, praporečníkem Stanislav Ušala z Jirkova a hlavním koordinátorem Josef Nitra z SDH Praha-Braník.