Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska se zapojí do jedné z největších akcí pořádaných k letošnímu významnému výročí vzniku samostatného Československa - festivalu Re: publika 1918-2018.

Iniciátorem festivalu je statutární město Brno ve spolupráci s BBV Brno. Jedná se o propojení celé řady akcí. K těm hlavním patří slavnostní zahájení výstavy 26.-27. května, dětský víkend 2. a 3. června, víkend k 100 letům československého sportu 9.-10. června a vyvrcholení nastane 16. - 17. června.

Do slavnostního zahájení akce se SH ČMS zapojí propagační hvězdicovou jízdou historických hasičských vozidel pod názvem „Hasičská jízda T. G. Masaryka“. Pět posádek na historických vozech vyrazí 25. května z pěti míst, která mají něco společného s prvním československým prezidentem, směrem do Brna. Konkrétně z Bystřice nad Perštejnem, z Jevíčka, Kroměříže, Hodonína a Třebíče. Cílem jízdy bude brněnské výstaviště 26. 5. 2018. A tam se ve stejný den uskuteční celostátní setkání hasičských slavnostních a historických praporů včetně slavnostního dekorování praporů pamětní stuhou SH ČMS ke stému výročí vzniku republiky. 

Do akcí pro děti se zapojíme 2. června přípravou ukázek činnosti integrovaného záchranného systému spojenými se soutěžemi pro děti - Záchranáři dětem. Druhou akcí o tomto víkendu bude celorepubliková soutěž mladých hasičů v disciplínách TFA. Tento koncept již se osvědčil již při loňském Pyrosu, takže podobnou akci opět svěřujeme k přípravě a provedení Krajskému sdružení hasičů Jihomoravského kraje.

Sobota a neděle 9. a 10. června budou na brněnském výstavišti patřit sportu. Celá řada sportů se představí ve dvou podobách - v té historické  a v té současné. Sdružení plánuje představit podobu požárního útoku z doby konání první hasičské olympiády CTIF v Československu v roce 1973 a vedle toho budou probíhat ukázky provedení požárního útoku v současné podobě. Akci doplní výstava věnující se právě hasičské olympiádě v roce 1973 a té poslední v rakouském Villachu v roce 2017, z níž si česká výprava odvezla mnoho cenných kovů.

Pro podrobnější informace sledujte web a Facebook profil festivalu