Přes všechna omezení, Říp bude!

Výbor Podřipské hasičské župy, který je organizátorem letošního Setkání hasičů pod Řípem 24. října 2020, se připravuje na všechny možné varianty omezení veřejných akcí v otevřeném prostoru. Jediné, co může veškerou naši snahu zhatit, je úplný zákaz shromažďování. Ale jsme optimisté a chceme vás nyní seznámit, co všechno na předposlední říjnovou sobotu připravujeme. Po loňské velkém úspěchu to nebylo zrovna jednoduché.

Kdo bude chtít, do prostorů, které nám zdarma dala k dispozici díky vstřícnosti starosty Jiřího Šimáčka obec Krabčice, můžete přijet už v pátek v odpoledních hodinách. Bude už fungovat pořadatelská služba, která bude určovat, stejně jako i na druhý den, kdo z přihlášených na emailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. může parkovat. 23. října budou k dispozici i sociální zařízení a občerstvení, především v péči hlavního sponzora - Velkopopovického kozla. Pokud budou vhodné podmínky, domlouváme také páteční kulturní večer. Muži a ženy ze sborů Litoměřického a Mělnického okresu dělají vše proto, aby mohli pozvat své kamarády z celé republiky, které zároveň vyzývají, aby sebou přivezli nejen svou historickou techniku, ale hlavně své prapory a samozřejmě roušky.

V sobotu pak hudbu opět zajišťuje Velký dechový orchestr z Mělníka, který bude po desáté hodině doprovázet průvod z návsi v Krabčicích-Rovném na Kramářský plac, kde pak také bude mít přes poledne promenádní koncert. Ale nepředbíhejme.

V 9:00 hodin očekáváme příjezd 11. propagační jízdy z Libereckého kraje pod velením Jiřího Havnera, ke které se v Terezíně připojí po uctění památky hasičského protektorátního starosty Františka Procházky, kolegové z Královéhradeckého kraje a zástupci slovenských přátel. Před zahájením průvodu, starosta Podřipské hasičské župy Josef Pepa Nitra se starostou města Roudnice nad Labem Františkem Padělkem a se starostou města Mělník Ctiradem Mikešem a s dalšími hosty, položí kytici u hrobu místního obroditele a iniciátora prvního setkání na Řípu v roce 1868 Václava Kratochvíla. V čele průvodu by pak neměla chybět ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, prezident Dobrovolné požární ochrany Slovenské republiky Pavol Ceľuch, prezident Asociace velitelů HZS podniků Metoděj Popov, ředitel HZS ÚLK Roman Vyskočil a další hosté.

Pořadatelé přitom chtějí dodržet své předsevzetí uspořádat setkání bez zvláštních oficialit a označení VIP. Důstojné však bezpochyby bude přivítání starostou Padělkem a následná československá státní hymna, protože se schazíme v předvečer 102. výročí ČSR. Program na Kramářském place bude zahájený ukázkami nejmenších hasičů do šesti let z Litoměřicka a mladých hasičů z Tuhaně a Raškovic.

Krátce po poledni dojde k pokusu o český rekord v počtu účastníků, v dnes již nezvyklé, ale historicky účinné, dálkové dopravě vody na horu Říp. Tou bude Bílinská kyselka, kterou na vrcholu bude za účasti praporů nejstarších sborů a fanfár trubačů Václava Jakubce, pokřtěna litoměřickým biskupem Janem Baxantem kniha dějin českého hasičství Josefa Nitry „Pompiéři, požárníci, hasiči“ a požehnány přítomné prapory.

Odpoledne budou v prostorách na konci aleje pod řipským lesem ukázky z práce hasičů, jako je například hašení, vyprošťování osob z havarovaného vozidla, slaňování z výšek a další. K vidění zde bude samozřejmě spousta soudobé i historické hasičské techniky. Očekáváme překvapení z Tatry Kopřivnice a počítáme s tím, že tatrovek tu bude hodně. Nebudou zde chybět ani soutěže a atrakce pro děti.

Takže, už nám chybí jenom jistota pěkného počasí a aby nás neobtěžoval žádný virus. Na setkání s vámi na krabčické návsi před desátou hodinou 24. října a pak na Řípu se těší vaši hasiči Podřipské hasičské župy a jejich starosta

Josef Pepa Nitra

REPORTÁŽ Z PŘÍPRAV PODŘIPSKÉHO HASIČSKÉHO SETKÁNÍ