Slavnostní víkend v Centru hasičského hnutí

Závěr druhého květnového týdne patřil v Centru hasičského hnutí již tradičně předávání titulů Zasloužilý hasič a Medailí za záchranu života a za odvahu a statečnost. Nejvyšší vyznamenání SH ČMS převzalo ve čtvrtek a v pátek celkem 44 hasičů, v sobotu pak Medaili za záchranu života 23 hasičů a Medaili za odvahu a statečnost jeden hasič.

Součástí programu bylo také připomenutí památky hasičů zemřelých počátkem roku při výkonu služby – Lukáše Lebdušky a Jana Odermatta, jejichž jména jsou zapsána do síně tradic v Hasičském muzeu.

V pátek 5. května se také uskutečnil pietní akt uctění památky hasičů padlých za druhé světové války. Starosta SH ČMS ve spolupráci se členy SDH Přibyslav položili věnec u sochy záchranáře na nádvoří přibyslavského zámku. Jmenovitě připomeňme, že mezi padlými byl také tehdejší starosta České zemské hasičské jednoty František Procházka, který stál v čele jednoty od prosince roku 1938. Po 15. březnu 1939, kdy byl také současně starostou Svazu českého hasičstva v Čechách a na Moravě, postupně zapojoval hasiče do odbojové činnosti jako celek. Za svou činnost byl ale 12. září 1944 kolínským gestapem zatčen, uvězněn a nakonec 2. března 1945 na následky mučení v Malé pevnosti Terezín zemřel.

J. Čečrdlová