Devátá propagační jízda bude kratší

Pokud jsme vám nedávno oznámili, že IX. propagační jízda Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska a Hasičského čtení věnována 25. výročí znovuobnovení činnosti Hasičské vzájemné pojišťovny bude mít sedmadvacet zastavení, tak k velké lítosti vám musíme sdělit, že to především z ekonomických důvodů nebude možné. Možnosti Krajského sdružení hasičů Karlovarského kraje se poněkud změnily a organizátoři akce se 6. května 2017 při pracovní schůzce v Karlových Varech po zvážení všech okolností se rozhodli jízdu zkrátit o jeden den, tedy o trasu z Chebu do Karlových Varů. Pojede se „jen“ ve dnech 27. až 28. května 2017 z Jáchymova do Libochovic s ukončením 10. června 2017 na hasičských slavnostech v Litoměřicích.

Velitelem jízdy zůstává Herbert Barták z SDH Krupka a hlavním koordinátorem Josef Nitra z SDH Praha-Braník. Vedoucím vozidlem jízdy je historická „laurinka“ z Libochovic řízená Antonínem Marešem.

V sobotu 27. května 2017 v 9.00 hodin by se mělo vyjet z kdysi druhého největšího města Království českého – Jáchymova do Božího Daru. Zde u rozhraní Karlovarského a Ústeckého kraje je plánováno předání praporce jízdy, věnovaného firmou Alerion z rukou praporečníka Stanislava Hubáčka do péče jeho kolegy Stanislava Ušaly z Jirkova. Ten by ho měl dovézt k dekorování stuhami v Kovářské, Vejprtech a Hoře sv. Šebestiána. Pak by se mělo sjíždět z hraničních kopců do Kálku a Jirkova a sobotní etapa by měla být ukončena v Litvínově v 18.00 hodin.

V Litvínově by opět v 9.00 v neděli 28. května 2017 měla začít závěrečná část krušnohorského maratónu a zastavilo by se hned v blízkém Lomu. Dále by následovaly Braňany a Obrnice. V Bílině očekáváme účast hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka, který nad jízdou taktéž převzal záštitu stejně, jako jeho karlovarská kolegyně. Polední přestávka třetího dne je plánována v lázeňských Teplicích, kam jsme srdečně zváni primátorem Jaroslavem Kuberou. Po Teplicích jsou plánována zastavení ve Lhenicích a Kostomlatech. Další jsou pak v obcích Lkáň a Koštice. Finále přibližně tři sta kilometrové trasy (každý den se ujede asi sto kilometrů) bude v domovské obci vedoucího vozidla jízdy Škoda z roku 1928, v Libochovicích.

Tím ale devátá jízda končit nebude. Své místo bude mít i v průvodu litoměřických hasičských slavností 10. června 2017 a auto s praporcem bude vystaveno v areálu výstaviště Zahrada Čech už od pátku 9. června ve stánku SH ČMS.