Se zármutkem oznamujeme, že v neděli 28. května 2017 zemřela výjimečná žena, dobrovolníá hasička, sběratelka a Zasloužilá hasička Františka Kolčavová.

Dlouhé roky pracovala v jendotce podnikových hasičů závodu Meopta. Ale známá byla především svojí sběratelskou činností. S manželem vytvořila unikátní sbírku hasičských předmětů - uniforem, přileb, vyznamenání atd. Za svoji činnost byla vyznamenána doma i v zahraničí. Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska ji ocenilo Řádem Sv. Floriána a udělením titulu Zasloužilý hasič.

Prezident Asociace velitelů hasičských záchranných sborů podniků Ing. Oldřich Lukš o ní řekl: "Byla to žena, které jsem si velmi vážil, a to ať velitelkou HZSP v Meoptě Přerov, tak i jako kamarádka dodávající kolem sebe všem pohodu a optimismus, a pak též coby sběratelka, která měla velmi bohaté znalosti historie hasičů v naší zemi, a bez váhání pomohla každému, kdo se k ní obrátil o radu. Zůstane v mých vzpomínkách a těžko za ni můžeme získat nějakou náhradu, protože další ženu jejích kvalit v našem hasičském společenství neznám."

Na jedinečnou ženu zavzpomínal také Hanuš Vídršperk:"Dnes když jsem jel z práce domů ozval se telefonem Honza Kolčava a oznámil mě, že se na nás od neděle Fanynka dívá z hasičskýho nebe.  Já jsem měl Fanynku rád, vždycky mě svým způsobem povzbudila. Dokázala do jednání vnést takovou tu správnou sběratelskou atmosféru a večery v její společnosti byly víc než kamarádské. Jsem rád, že jsem měl tu čest jí poznat a budu na ní vždycky vzpomínat."

 Čest její památce!