Ve dnech 26.-27.8.2017 proběhl u Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska (dále jen SHČMS) výběrový závod na mistrovství republiky záchranných psů IZS v sutinovém i plošném pátrání. Celý závod byl koncipován jako taktické cvičení jednotky sboru dobrovolných hasičů Jablonné v Podještědí a psovodů SHČMS, simulující pád rekonstruované střechy budovy bývalého zámku ve Velkém Valtinově. Aby celé cvičení bylo co nejvíce podobné praktickému zásahu, neměli účastníci cvičení ponětí, co na ně v neznámém terénu čeká.

Po ohlášení poplachu v sobotu 26.8. po 10.00 hod. vyrazila na místo zásahu jednotka sboru dobrovolných hasičů Jablonné v Podještědí, která místo prohlédla, ošetřila a vyprostila dvě těžce raněné osoby ze sutin a nechali si povolat psovody k vyloučení případných dalších zasypaných osob, které nebyly okometricky vidět. Pro vytvoření psychického tlaku na hasiče byla přítomna hysterická matka, kterou museli zpacifikovat, aby mohli pokračovat v záchranných pracích. Po skončení zásahu hasičů přišli na řadu psovodi, kteří označili další čtyři místa nálezu zasypaných osob. Pro mnohé psovody i hasiče byla simulace reálného zásahu novou, cennou zkušeností. Práce každého týmu psovod-pes byla hodnocena rozhodčími z řad psovodů a podle počtu nálezů, případně času, bylo stanoveno pořadí. Výběrový závod v sutinovém hledání vyhrála po nalezení všech osob Martina Taterová z SDH Rynholec s křížencem Jackem. Na druhém a třetím místě se umístily M. Jirásková a P. Řeháčková z SDH Hejnice.

V neděli 27.8. pak byli povoláni psovodi se specializací na plochy a bylo prohledáváno přilehlé okolí zámku, kde bylo nalezeno pět dalších osob. Všechny osoby v nejrychlejším čase vyhledala opět Martina Taterová, tentokrát ale s fenou labradorského retrívra Terezou. Na druhém místě se umístila Z. Hrubešová z SDH Liteň a na třetím místě S.Šmejcová z SDH Hejnice.

Všem zúčastněným - členové JSDHO Jablonném v Podještědí, psovodi JSDHO Hejnice, psovodi SDH Hejnice, Horní Bříza, Liteň, Rynholec a Petrov nad Desnou - patří velký obdiv, s jakým nasazením dělají svou dobrovolnou aktivitu a nezbývá, než popřát mnoho úspěchů především při reálných zásazích.

Za organizační zajištění celé akce patří velké poděkování Sboru dobrovolných hasičů Hejnice, HZS LK a HZS Jablonné v Podještědí. Výsledky celého cvičení, stejně jako další fotografie, si můžete prohlédnou na webu psovodu z Hejnic www.psovodi-hejnice.cz

Mgr. Lenka Čápová

psovod SH ČMS

FOTOGALERIE