Druhý zářijový víkend proběhla v Praze soutěž psovodů – záchranářů. Již třináctého ročníku Mistrovství ČR psovodů a psů IZS s mezinárodní účastí se organizačně ujali při příležitosti 25. výročí založení Městské policie hl. m. Prahy právě psovodi MP Praha.

Psovodi SH ČMS vyslali na tuto soutěž vítěze Závodu záchranných psů SH ČMS 2017, a tato volba se nakonec vyplatila - ve velké konkurenci obsadili jako družstvo výborné třetí místo. Za náš tým se v sutinách představila Martina Taterová s Jackem z SDH Rynholec a na plochách Zuzka Hrubešová s Leoshem z SDH Liteň. Obsahem soutěže, která byla rozdělena na plošné a sutinové vyhledání osob, byla celkem čtyři nasazení psovodů. Ta probíhala jako dvě noční a dvě denní práce, přičemž psovodi jednoho družstva byli nasazeni ve stejném čase. Při nočním pátrání se celkem pohřešovalo osm osob (čtyři na ploše a čtyři v sutinách), stejné počty pak čekaly psovody i ve dne.

Po noční části, kde každá z našich reprezentantek našla tři osoby, mi už bylo jasné, že máme zaděláno na dobrý celkový výsledek. S osobou ukrytou ve výšce si v noci neporadil nikdo a naprosto neprostupný a do tmy zahalený terén ploch nakonec dovolil nalézt všechny osoby pouze jednomu týmu.
S výrazem pokerového hráče jsme ráno vyrazili na denní práce. Po možná i zbytečně uspěchaném začátku ze strany rozhodčích se holky okamžitě rozběhly na svá místa. Jako vedoucí týmu jsem zůstal stát u stolu na štábu, čekal a svíral ve zpocené ruce vysílačku. A pak to začalo.  Holky hlásily jednu osobu za druhou, a nakonec jsme odjížděli se stejným výsledkem jako z noční části. Takže skvělé!

Musím přiznat, že se naše holky popasovaly se vším výborně a předvedly velmi vyrovnaný výkon. Můj obdiv směřuje hlavně na fakt, že nepodlehly tíze závodu jako takového - přeci jen jde o jedinou soutěž v ČR, kde najdete reprezentanty všech složek zabývajících se výcvikem záchranných psů. Společně se svými parťáky si poradily především s nasazením jako takovým, a to vyrovnaně dokonce dvakrát za sebou, což nemůže být náhoda.
Takže jim i touto cestou posílám – díky za skvělou reprezentaci SH ČMS a vůbec za všechno co okolo psů děláte. A když se nad tím vším trochu s odstupem zamyslím… možná ještě daleko lepší zpráva než to, že jsme skončili letos na bedně je ta, že kvalitně připravení záchranní psi u SH ČMS jsou již u různých družstev v republice.
A tady jsou celkové výsledky družstev:

 1. místo MP Praha
  2. místo MP Ostrava
  3. místo           SH ČMS
  4. Místo           THW (Německo)
  5. místo           Policie ČR
  6. místo           ZBK JmK ČZ (Záchranná brigáda kynologů JmK ČR)
  7. a 8. místo    Sirius z.s.
  7. a 8. místo    SZBK ČR z.s. (Svaz záchranných brigád kynologů ČR)                    

Pavel Morávek
hrdý vedoucí družstva