V pátek 15. září byli představeni finalisté Ankety dobrovolní hasiči roku 2017. Ti jsou oceňování za profesionální zásahy JSDHO a za preventivní a výchovné akce SDH. Konečné pořadí finalistů určí veřejné hlasování, které potrvá do 31. října. Slavnostní vyhlášení výsledků se pak uskuteční v sobotu 25. listopadu v Brně.

Finalisty vybírala odborná porota složená ze zástupců profesionálních i dobrovolných hasičů a partnerů – jejím předsedou je genmjr. Drahoslav Ryba, dále brig. gen. Slavomír Bell, plk. Radim Kuchař, plk. Roman Vyskočil, za SH ČMS Ing. Monika Němečková, za Moravskou hasičskou jednotu Zdeněk Milan, za Českou hasičskou jednotu Vasil Silvestr Pekár, zástupce GridServices Pavel Káčer a za Net4gas Radek Benčík.

Generální ředitel Hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba k anketě uvedl: „Profesionální a dobrovolní hasiči se společně potkávají při mnoha činnostech. Pro nás nejzákladnější jsou zásahy, kde zasahuje také zhruba 7000 JSDHO a v roce 2016 zasahovaly u více než 40 000 událostí. A to je něco, bez čeho bychom se nedokázali obejít a čeho si moc vážíme.“

Vlastní anketa se odehrává v pěti územních oblastech a ve dvou kategoriích – jednotka sboru dobrovolných hasičů obce a sbor dobrovolných hasičů. V ročníku 2017 je u příležitosti 45. výročí hry Plamen zařazena třetí kategorie – kolektiv mladých hasičů.

Porota vybrala celkem 25 sborů a 25 jednotek. Kolektivy MH neprozradila a ponechala si je jako překvapení až na samotný večer vyhlášení.

Oceněným bude rozdělena finanční částka 1 750 000 Kč a věcné ceny: radiostanice Hytera od společnosti DCom, zásahové systémy od společnosti Gina, řetězové motorové pily od společnosti Stihl. Finanční částky jsou vázané na využití ve prospěch jednotky či sboru.

Ke své podpoře ankety se vyjádřila zástupci parterů. Za generálního partnera, společnost GridServices, popsal důvody podpory akce Pavel Káčer: „Jsou tři důvody proč ADHR aktivně podporujeme. Vidíme práci dobrovolných hasičů, kteří pomáhají těm profesionálním. A bez nich by to nebylo možné. Vidíme, jakou roli hrají zejména na venkově, kde na nich stojí celý společenský život. Vidíme, jak pracují hasiči s dětmi, a to jak se jim věnují je neuvěřitelné.“

Práci s dětmi a mládeží vyzdvihl také zástupce Lesů ČR: „Práce hasičů s dětmi je ohromně cenná! Budují v nich hodnoty – ochotu pomáhat, odvahu, rozhodnost. To jsou věci, které si odnesou do života.“

Do VII. ročníku  bylo zasláno 145 přihlášek – 40 JSDHO, 75 SDH, 24 kolektiv mladých hasičů.

JSDHO

Sever Moravy

OLM

Bělkovice-Lašťany

Jih Moravy

JMK

Dubňany

 

MSK

Kopřivnice

 

VYS

Sněžné

 

OLM

Němčice nad Hanou

 

JMK

Strážnice

 

MSK

Petrovice – Závada

 

VYS

Košetice

 

MSH

Studénka

 

JMK

Velké Opatovice

           

Východ Čech

PAK

Dolní Dobrouč

Střed-sever Čech

SČK

Broumy

 

KHK

Horní Maršov

 

SČK

Březové hory – Příbram

 

PAK

Jevíčko

 

SČK

Kněžmost

 

LIK

Pertoltice

 

ÚSK

Kryry

 

PAK

Polička

 

SČK

Ovčáry

           

Jih-západ Čech

KVK

Dolní Žandov

     
 

KVK

Horní Slavkov

     
 

PLK

Kralovice

     
 

PLK

Zbiroh

     
 

KVK

Žlutice

     

Sbor dobrovolných hasičů

Sever Moravy

MSK

Doubrava

Jih Moravy

JMK

Brno-Slatina

 

OLK

Dub nad Moravou

 

JMK

Hrušovany u Brna

 

ZLK

Karlovice

 

JMK

Senetářov

 

MSK

Nová Ves

 

JMK

Žabčice

 

MSK

Vedryně

 

VYS

Ždírec nad Doubravou

           

Východ Čech

PAK

Březiny

Střed-sever Čech

SČK

Kvasejovice

 

LIK

Kunratice

 

SČK

Malé Přílepy

 

PAK

Morašice

 

ÚSK

Mikulov

 

KHK

Slatina nad Zdobnicí

 

SČK

Tehovec

 

KHK

Vysoká nad Labem

 

SČK

Višňová u Příbrami

           

Jih-západ Čech

JČK

Hamr

     
 

PLK

Nepomuk

     
 

KVK

Ostrov

     
 

JČK

Pražák

     
 

JČK

Střelské Hoštice

     

Hlasování  bylo spuštěno v pátek 15. 9. v  12,00 hodin a potrvá do 31. 10 lasovat můžete prostřednictvím formuláře na webových stránkách ADHR nebo SMS. Více ZDE.