Vyvrcholením jubilejní X. propagační jízdy SH ČMS byla sobota 26. května 2018. Tento významný den slavilo Společenstvo kominíků ČR 150. výročí založení pražské organizace. Tyto oslavy svým přátelům a kolegům v boji proti ohni pomáhali organizovat dobrovolní hasiči, kteří se jich také účastnili na čele s 1. náměstkem starosty SH ČMS Jaroslavem Salivarem.

První na pořadu dne byla slavnostní mše v chrámu svatého Víta celebrovaná metropolitou a primasem českým Dominikem kardinálem Dukou. Po stranách hlavní lodě katedrály stály čestné stráže s prapory kominíků, hasičů a dalších pražských spolků. Tyto čestné symboly se pak nesly v čele průvodu přes nádvoří Pražského hradu, Matyášovou bránu a Bránou Titánů na Hradčanské náměstí a nastoupily s celebritami slavnostního dne k pomníku prvního prezidenta Československé republiky na Hradčanském náměstí. Tady už stála historická požární auta z Libochovic a Českého Brodu a hasičská kapela Vranovanka, která zahrála československou státní hymnu. Poté na počest 100. výročí vzniku ČSR byly k soše Tomáše Garrigue Masaryka položeny věnce a kytice prezidentem SK ČR Jaroslavem Schönem a cechmistrem pražských kominíků Jiřím Součkem, Jaroslavem Salivarem, členem Výkonného výboru SH ČMS Jiřím Hencem a velitelem jízdy Josefem Nitrou. Ti pak připnuli stuhy Společenstva kominíků, SH ČMS a Hasičského čtení na tři prapory v první řadě – pražských kominíků, desáté jízdy a SDH Braník.

Účastníci jízdy pak s praporem nasedli na své vozidlo – Laurin a Klement z roku 1928 z Libochovic, které jelo propagační jízdu už po páté. Praporečník Stanislav Ušala a Vašek Vrána pevně třímali praporec jízdy věnovaný brněnskou firmou Alerion a řidič Láďa Mareš udával tempo průvodu na trase z Hradčan, kolem Královského letohrádku, ulicí Chotkovou na Kampu, kde se odehrávala další část kominických oslav. Asi třistametrový zástup pochodujících účastníků oslav 150 let Jednoty kominíků v Praze v černých kominických a v bílých hasičských uniformách doplněný kroji pražského Vltavanu a baráčníků, doprovázený hudbou SDH Vranov u Benešova a desítkami dalších lidí, byl velkolepý. Mnozí pamětníci konstatovali, že Praha už dlouho nic podobného nezažila.

Účastníci jízdy však ve víru zábavy, která se na ostrově pod Karlovým mostem rozjela na plné obrátky, nezůstali. Připevnili prapory jízdy a SDH Braník na Laurinku a spolu s branickými hasiči Ivanem Jirotou, Petrem Lorencem, Vojtou Nitrou a Petrem Kobylákem, kteří se stali součástí úspěšného vyvrcholení série desítky propagačních jízd, projeli kolem Národního divadla, přes Václavské náměstí a po pražské magistrále do bohnické psychiatrické léčebny. Zde se odehrával tradiční kulturní festival Mezi ploty, mezi jehož hlavními partnery patří Hasičská vzájemná pojišťovna, která tu měla svůj stánek. Ten se stal i cílem letošní propagační jízdy Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, která se jela na počest 100. výročí vzniku samostatného státu.

J. Nitra

foto: I. Havlík