Otevřením bran brněnského výstaviště začal v sobotu 26. května krátce po poledni festival Re:publika, který připomíná 100. výročí Československa a 90 let existence veletržního areálu. Slavnostního zahájení se zúčastnili také český premiér v demisi Andrej Babiš z hnutí ANO a slovenský předseda vlády Peter Pellegrini. Podle politiků jsou vztahy obou zemí nadstandardní. Babiš je přirovnal k bývalým manželům, kteří spolu vycházejí lépe než před rozvodem. Soužití a mírové rozdělení Čechů a Slováků by mohlo sloužit jako příklad všem národům světa, řekl Pellegrini.

Již v pátek 25. května se uskutečnila Hasičská jízda T. G. Masaryka. Z  pěti různých míst České republiky se na cestu k brněnskému výstavišti vydala historická hasičská vozidla a zastavovala v obcích k připomenutí vzniku samostatného Československa.

Slavnostního zahájení festivalu se zúčastnili také dobrovolní hasiči, kteří zde měli celostátní setkání hasičských slavnostních a historických praporů. Kromě zástupců Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska byly zastoupeny také složky Integrovaného záchranného systému Jihomoravského kraje, Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje, Kraje Vysočina a kolegů ze Slovenské republiky. Praporů se sjelo do Brna 371, což je rekord v celé naší více jak 100 leté historii.  Po slavnostním defilé před hlavním vchodem do areálu BVV a slavnostním zahájení se prapory vydaly do areálu výstaviště k pavilonu "A", kde byly všechny  dekorovány pamětní stuhou k 100. výročí vzniku Československa. Praporečníci hasiči i praporečníci IZS vzdali svou účastí na sobotním zahájení poctu významnému výročí a festivalu RE:publika. 

PRŮVOD PRAPORŮ

foto: Ivo Havlík a Re:publika