Po dobu jednoho roku natáčel štáb České televize u Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje šestidílný dokumentární seriál. Od 6. března, kdy cyklus na programu Čt 2 startuje, mohou diváci každou středu ve 21:55 (opakování 8. 3., 9. 3. a 12. 3.) sledovat, jak liberečtí hasiči pracují, žijí a připravují se být vždy tam, odkud ostatní utíkají.

Celý rok byli dokumentaristé s hasiči takřka denně a zaznamenávali, co všechno musí umět, co musí obětovat, co vlastně znamená být hasič a jaké je to žít s přísahou, že pro záchranu ostatních jsem ochoten kdykoliv položit i vlastní život. V mnoha případech se dokumentaristům podařilo zachytit i provázanost profesionálních hasičů s dobrovolnými hasiči na území celého Libereckého kraje. První náměstek starosty SH ČMS, Lubomír Janeba přesně vystihl záměry tvůrců: „Ten dokument mě opravdu vzal za srdce! Má hasičskou duši a především obrovskou vypovídající hodnotu o náročnosti práce hasičů profesionálních i dobrovolných.“

Seriál zachycuje nadšení profíků, se kterým vedou jednotky SDH ve svých obcích. Vidíme, že dobrovolné jednotky jsou především skvělý tým. Pořádají plesy, svatby, oslavy. Také sportují, účastní se odborných příprav a pomáhají svým kolegům zvládat nelehké situace, které tato profese přináší dnes a denně.

Proniknout do života profesionální hasičské stanice v Liberci nebylo nic jednoduchého. Každý její pracovní den je úplně jiný, práce je to nesmírně těžká, nebezpečná, psychicky náročná a výrazně ovlivňuje i běžný, soukromý život všech předem vybraných osobností ze sboru, kterým byl štáb neustále v patách.

Seriál sleduje životy příslušníků v různých služebních zařazeních:

  • hasič - nováček ve sboru,
  • dlouholetý profesionální hasič technik (strojní služba, chemická služba),
  • hasič instruktor - práce ve výšce (neboli lezec),
  • velitel čety,
  • operační důstojník,
  • tisková mluvčí.

Připravovaný pořad, ukáže nejen zásahy hasičů proti živlům – ohni, vodě, větru, ale i neustálou a důkladnou přípravu. Protože, když jde o lidské životy, hasič nesmí zaváhat, nesmí ani na vteřinu nevědět, co a jak má dělat. Každodenní cvičení a tréninky zvyšují šance všech – tedy nejen, že zachrání cizí životy, ale sami se z akce vrátí živí a zdraví.

por. Bc. Pavlína Bílková, DiS

tisková mluvčí

HZS Libereckého kraje