Na prvním nádvoří přibyslavského zámku Zachariáše z Hradce se 3. května konal pietní akt.

Představitelé nejpočetnějšího spolku v zemi - Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska - při něm uctili oběti obou světových válek a připomenuli si 74. výročí osvobození Československa od hitlerovské okupace. 

K památníku hasiče - záchranáře, u něhož čestnou stráž stála čtveřice členů sboru dobrovolných hasičů města Přibyslav, věnec z červených, bílých a modrých květů položil starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Jan Slámečka.

V procítěném projevu řekl, že nejtragičtějším obdobím hasičů byla první světová válka, do zákopů na různé fronty muselo narukovat 85 000 dobrovolných hasičů, přibližně 11 000 jich v bojích padlo přímo a dalších 2500 zemřelo na následky válečných útrap a těžkých zranění. Tyto lidské ztráty hasičské hnutí ochromily.

“Musíme rovněž připomínat 360 000 českých a slovenských obětí hitlerovské okupace a osvobozovacích bojů, které vyvrcholily v květnu 1945” - zdůraznil Jan Slámečka.

Hold vzdal také hasičům, kteří zahynuli v míru při plnění svého poslání. Poznamenal, že jich je více než padlých českých vojáků v zahraničních misích.

Zvláštní kytici růži nejvyšší představitel dobrovolných hasičů položil k symbolickému náhrobku čestného občana města Přibyslav - JUDr. Miroslava Řepiského.

Pietní akt byl zakončen státní hymnou České republiky.

Foto: Ivo Havlík