PYROS ve stínu, a přitom na výsluní

V Brně se poslední dny měsíce května 2019 patřily vystavovatelům z oblasti obranné a bezpečnostní techniky. Bránami brněnského výstaviště prošlo ve dnech 29. – 31. května 26 000 návštěvníků. Těžko však říct, zadali zájem všech směroval k jedné z nejvýznamnějších zbrojních přehlídek IDET nebo k veletrhům PYROS a ISET, kde se prezentovala především technika, výzbroj a výstroj spojené se záchranářstvím, včetně komplexní prezentace složek Integrovaného záchranného systému. Více tu bylo možné však vidět vojenských uniforem a poskrovnu těch druhých. Bezpochyby větší byl zájem o techniku, která řeší, jak co nejrychleji a nejúčinněji člověka zabít než o tu, jak lidi a jejich majetek zachránit.

My zůstaneme u toho, co je nám rozhodně bližší. Procházet se mezi nejnovějšími typy požárních vozidel a stánky s moderním záchranářským vybavením byl určitě velkým zážitkem pro každého návštěvníka, který by si přál tyto exponáty mít ve své zásahové jednotce. Fordy s perfektním vybavením, pestrá nabídka roudnického podniku MEVA a další se staly taháky letošního již 19. ročníku mezinárodního požárního veletrhu. Vystavovatele se měli čím pochlubit a zároveň co nabídnout. Tytam jsou sice již doby, kdy se záchranářská expozice neobešly o nejčastěji vzpomínaná loga z oblasti průmyslu, který zásobuje jak profesionální, tak dobrovolné hasiče, ale stále jsou tu firmy, kterým na propagaci na domácí mezinárodní výstavě záleží. Bylo to opět takové malé domácí výsluní toho nejlepšího, co máme.

„Veletrhy určitě chválíme za komunikaci ohledně našich představ expozice. Zajistili všechny naše speciální požadavky a s finálním výsledkem jsme spokojeni. Do Brna na IDET jsme přijeli už po čtvrté a příště dorazíme určitě zase,“ svěřil se na závěr PYROSu vedoucí obchodního oddělení Meva a. s. René Andres.

Ve stálém obležení byl opět stánek Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, který pod vedením ředitele Centra hasičského hnutí Přibyslav Jiřího Pátka získal každý návštěvník od ochotných informátorů odpověď na téměř každý dotaz a k tomu i malou pozornost od Kanceláře sdružení nebo od Hasičské vzájemné pojišťovny.

Stranou velkého zájmu nezůstala ani expozice Hasičského záchranného sboru České republiky. Představila mimo jiné i jednu ze speciálních hasičských činností – lezectví. Součástí byla i prezentace zaměřená na zpracování prostorových dat a zájemci si také mohli prohlédnout mobilní operační středisko včetně datových podkladů. Byla tu i nová chemická laboratoř, kontejner s ukázkou dekontaminace a nová cisternová automobilová stříkačka se zadní řiditelnou nápravou. V akčních ukázkách pak profesionální a dobrovolní hasiči Jihomoravského kraje předvedli výcvik jednotek ve vyprošťování u dopravních nehod.

Tisková mluvčí Pavla Pražáková z HZS Jihomoravského kraje k tomu řekla: „Veletrh byl pro nás hodně hektický, protože je spojený nejen s naší prezentací v expozici, ale také s výcvikem jednotek. Ohlas na něj od kolegů, kteří ho absolvovali, byl velmi dobrý. O náš stánek byl velký zájem už od prvního dne. Potkali jsme tady hodně kolegů nejen z řad profesionálních hasičů z ostatních krajů, ale také od dobrovolníků.“

Záchranáři dětem

V sobotu 1. června se v areálu Brněnských veletrhů konal Den bezpečnosti aneb Záchranáři dětem určený pro veřejnost. Veletrh IDET už v té době nepokračoval, ale návštěvníci pestrého dne si mohli prohlédnout i pavilon F, kde zůstaly stánky veletrhů PYROS a ISET. Výstaviště přivítalo více než 10 000 návštěvníků, převážně rodin s dětmi.

Děti si vyzkoušely práci záchranářů, policistů i hasičů. V pavilonu Z vyrostlo čtrnáct stanovišť s úkoly, za jejichž alespoň částečné splnění děti čekalo překvapení v tzv. odměnárně. Prošly si stanoviště Krajského sdružení hasičů JmK, HZS JmK, Krajského ředitelství PČR JmK, ZZS JmK, Městské policie Brno, Technického muzea v Brně, VUT Brno a Aplikace Záchranka. V informační zóně svoji činnost představily Nadace Krtek, Nadace Hroch, Popálky nebo Klára pomáhá. Prezentovány byly i projekty AED a Seniorská obálka. 

Na své si přišli všichni příznivci hasičského sportu, protože přímo na výstavišti probíhal celodenní závod v disciplínách TFA neboli Toughest Firefighter Alive. Dospělí bojovali v soutěži O pohár prezidia Moravské hasičské jednoty, zatímco děti mohly absolvovat lehčí verzi závodu.

Poslední den veletrhů bezpečnosti uzavřel zdařilou akci a byl krásným dárkem k Mezinárodnímu dni dětí.

Josef Nitra