O víkendu 17. a 18. srpna se uskutečnila v polském městečku RACOT region Košcian v pořadí již XVI. Evropská a XIX. národní soutěž historických stříkaček s koňským potahem. Na start hlavního nedělního závodu se v atraktivní více úkolové disciplíně, jejíž finálním cílem bylo srazit proudem vody za ručního pumpování sedmi členné posádky terčového kohouta v hořící maketě domu, 4 zahraniční družstva (1 z ČR a 3 z Maďarska), 6 družstev žen a 18 týmů v kategorii mužů z Polska.

Opět po devíti letech reprezentoval Kraj Vysočina a SH ČMS okresu Žďár nad Sázavou tým dobrovolných hasičů ze sboru Žďár nad Sázavou 2 – Zámek, kteří do Polska přivezli i svojí koněspřežnou stříkačku vyrobenou na konci 19. století, na jejíž pořízení se tehdy podílela i hraběnka Clotylda Gllam-Galasová, zakládající členka zámeckého hasičského sboru. Družstvo složené jak z mužů, tak i žen, si vedlo velmi dobře a kategorii zahraničních delegací vyhrálo, což jim umožnilo start ve finále Grand Prix, kde se vzájemně na dvou drahách současně utkali o celkového vítěze závodu s vítězem kategorie polských posádek. V této části soutěže zámecký tým vytvořil útok v delším čase, než polští závodníci a získali tak 2. celkové místo.

Mimo soutěž se početnému publiku představili i dobrovolní hasiči z Klatov a Roztok u Jilemnice s téměř unikátními historickými stroji – plně funkčními parními stříkačkami. V zajímavém doprovodném programu, který se konal o den dříve v kulturním a zábavném areálu obce Stare Oborzyska, se zámečtí hasiči přihlásili i do dovednostní soutěže bez hasičských stříkaček a ve společné kategorii bez rozdílu zahraniční příslušnosti vybojovali z 9 týmů 2. místo. Za vzornou reprezentaci města Žďáru nad Sázavou, okresu, kraje i ČR děkujeme. 

Luboš Zeman