Již tradičně, u příležitosti výročí Dne vzniku samostatného československého státu, ocenil Hasičský záchranný sbor České republiky medailemi a plaketami své příslušníky a osobnosti, které se dlouhodobě zasazují o vynikající spolupráci s Hasičským záchranným sborem ČR, a podílí se tak na zajištění bezpečnosti občanů České republiky.

Byly uděleny také medaile „Za statečnost“. Ty uděluje tradičně ministr vnitra občanům, kteří svým pohotovým, profesionálním jednáním, často s nasazením vlastního života, zachránili někomu život. Letos byli takto oceněni celkem tři stateční.

Tím prvním je Milan Hrbek ze Středočeského kraje, který dne 16. května projížděl obcí Suchdol v okrese Kutná Hora, když si všimnul černého dýmu nad domem. Zastavil a uviděl, že hoří uvnitř přilehlé stodoly. Vyběhl na pomoc, když ho u vrat zastavila sousedka s informací, že na zahradě může být agresivní pes. I přes toto riziko se pan Hrbek vydal na pomoc. Od vrat viděl staršího pána, který vzal zahradní hadici a pokoušel se požár hasit. Poté, co pán vstoupil do hořící stodoly, se ale zhroutil k zemi. Pan Hrbek neváhal, otevřel si vrata, doběhl do hořící stodoly a vytáhl ležícího pána z plamenů ven. Tím mu zachránil život.

Dalšími dvěma statečnými jsou zachránci z Ústeckého kraje, Martin Bernt a Josef Pikeš. Oba se dne 22. září letošního roku stali svědky dopravní nehody, při které došlo k požáru vozidla. V havarovaném vozidle zůstal zaklíněný řidič. Oba muži neváhali, a přes riziko, které jim v hořícím vozidle hrozilo, vyprostili zaklíněného řidiče, přesunuli jej do bezpečí a poskytli mu základní zdravotní péči. To vše ještě před příjezdem první jednotky hasičů. Oba při záchraně muže utrpěli zranění o sklo havarovaného vozidla. Svým pohotovým jednáním a s nasazením vlastního života zachránili zraněnému řidiči život.

pplk. Mgr. Nicole Studená

tisková mluvčí HZS ČR