Letiště v Přibyslavi bude v letošním roce už po páté hostit již VI. ročník oblíbeného hasičského festivalu – Pyrocar. Od pátečního odpoledne 18. srpna se na plochu letiště začnou sjíždět požární automobily a jejich osádky. V sobotu 19. srpna proběhne v 11 hodin slavnostní zahájení.

Desítky vystavovatelů hasičské techniky a zařízení, stovky hasičských automobilů, tisíce hasičů, desítky tisíc návštěvníků, dynamické ukázky z činnosti bezpečnostních složek. V roce 2018 bylo představeno více než 330 hasičských vozů z celé České republiky, Slovenska a Polska. Návštěvníci si i v letošním roce tak budou moci prohlédnout nejrůznější techniku, s níž se jezdí k zásahům. Stejně tak jako naprosto žhavé novinky, které se dobýt trh teprve chystají.

Seznam přihlášených hasičských vozidel se rychle rozrůstá. K 6. únoru 2023 je přihlášeno již 179 vozidel a volných míst tak kvapem ubývá. Jiří Votava, vedoucí přípravného týmu k tomu sdělil: „Na prvních místech v seznamu přihlášených jsou stálí účastníci festivalu, kteří mezi sebou dokonce soutěží, kdo bude tím prvním přihlášeným sborem.“

Vedle prohlídek vozidel zde bude probíhat veletrh hasičské a záchranářské techniky, výzbroje a výstroje.  Představí se desítky vystavovatelů, kteří ukážou nejnovější trendy z výroby požárních automobilů a požární techniky.  Návštěvníci, a zejména odborná veřejnost, si tak bude moci prohlédnout novinky na stáncích firem jako je Požární bezpečnost, THT Polička, Rosenbauer, Kobit – THZ CZ, Pavliš a Hartmann, Tatra, Scania nebo Luing Pyrex.

Samozřejmostí festivalu je také bohatý doprovodný program, bez kterého by žádný festival nebyl festivalem. Hlavní den akce, sobota 19. srpna, přinese nabitý program pro celou rodinu. V prostoru ukázek budou probíhat moderované ukázky práce složek integrovaného záchranného systému. Návštěvníci se tak mohou těšit na ukázky hašení, vyprošťování z automobilu nebo ukázky vyhledávání zavalených osob záchranářskými psy. Pro děti bude připravena velká dětská zóna plná tematických soutěží a atrakcí. Nejenom děti ocení louku plnou hasící pěny s následnou očistou dekontaminační sprchou. Myslíme i na dospělé návštěvníky. Diváci se tak mohou těšit na koncerty různých kapel všech hudebních žánrů. Vysílené diváky Pyrocaru čeká zajímavý gastronomický exkurs. Veškeré stravovací služby zde zajišťuje 11 sborů dobrovolných hasičů ve svých polních kuchyních. Jsou zde často k ochutnání speciality, které na podobných akcích jistě nenajdete. 

Aeroklub Přibyslav, tak jako každý ročník Pyrocaru, umožňuje zájemcům absolvovat pozorovací lety nad Vysočinou. Diváci samozřejmě mohou navštívit Centrum hasičského hnutí v Přibyslavi, vyzkoušet simulátor dopravní nehody nebo shlédnout plochu letiště z koše požární plošiny z výšky až 40 metrů.

Vstup pro návštěvníky je zdarma. Naproti areálu akce vznikne velké parkoviště s dostatečně velkou kapacitou, jezdit budou také svozové autobusy z centra Přibyslavi a letiště. Na letišti je také možnost postavit stan a přespat ve stanovém městečku.

Informace:

www.pyrocar.cz

https://www.facebook.com/Pyrocar2023

Kontakt:

Martin Štěpánek

tel: + 420 602 463 060

Jiří Votava

tel: + 420 603 472 504, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.