Vzdělávání dobrovolných hasičů má v rámci SH ČMS dlouholetou tradici. Ústřední hasičské školy v Bílých Poličanech a Jánských Koupelích představují hlavní centra, kde probíhá odborná příprava členů jednotek SDH obcí i podniků. Zkoušky odbornosti Hasič I. – III. znamenají ověření získaných znalostí. Pravidelný seminář represe organizovaný ústřední radou represe se věnuje rezonujícím tématům v hasičském světě.

Ústřední hasičské školy

Kurzy zahrnují Základní odbornou přípravu (ZOP), školení pro velitele a strojníky, kurzy nositelů dýchací techniky (NDT), zdravotnické minimum (ZZZ), specializace – vyprošťování osob z havarovaných vozidel, obsluha motorové pily a další.

Výuka probíhá převážně o víkendech, aby se mohli zapojit i členové, kteří pracují přes týden. Vyučují zkušení lektoři, často z řad příslušníků HZS ČR, a výcvik klade důraz na praktické dovednosti.

Obě školy průběžně modernizují vybavení. Novinkou je výuka nositelů dýchací techniky pomocí virtuální reality (VR) – brýle a interaktivní proudnice umožňují simulovat reálné podmínky zásahu. V Jánských Koupelích byl navíc dokončen nový polygon pro výcvik NDT. Dobrovolní hasiči v Česku tak mají přístup k výcviku na úrovni profesionálních složek.

Náklady na kurzy hradí zřizovatel jednotky. Nejde tedy o osobní výdaj hasiče, ale o investici obce do rozvoje své bezpečnosti. Získané dovednosti se uplatňují nejen při zásazích, ale i při běžném chodu sboru – od údržby techniky po vedení mládeže.

Ústřední odborná rada represe (ÚORR)

ÚORR metodicky podílí na vzdělávání, pořádá každoroční instruktážně metodické zaměstnání (IMZ) a zajišťuje zkoušky odbornosti Hasič I.–III. stupně, které potvrzují profesní růst členů JSDHO. Letos zkoušky odbornosti Hasič I. proběhnou 13. února 2026. Přihlásit se na ně může každý člen SH ČMS, kdo splňuje podmínky. Na ně naváže IMZ v Přibyslavi (14.–15. února 2026), tradiční setkání vedoucích odborných rad represe.

Každý rok má IMZ konkrétní téma s odbornými hosty z praxe i z MV–GŘ HZS ČR. Letošním tématem je železniční nehoda s benzenem v Hustopečích nad Bečvou. O zásahu bude hovořit Ing. Ondřej Kovács, velitel stanice HZS Správy železnic Přerov. Na něj naváže Kateřina Procházková Havlíková, jednatelka KTChem s.r.o., s přednáškou o ochraně zdraví hasičů a dekontaminaci zásahových oděvů.

Z Generálního ředitelství HZS ČR vystoupí plk. Ing. Martin Legner a plk. Ing. Michal Žůrek, kteří přiblíží řízení zásahu velkého rozsahu, povolávání jednotek PO a operační řízení mimořádných událostí.

Vedle zkoušek odbornosti a IMZ ÚORR také realizuje kurz praporečníků a ceremoniářů SH ČMS, který členům pomáhá zvládat oficiální protokol a jednotný projev při slavnostních akcích. Informace o kurzu podá příslušný zástupce krajské odborné rady represe.