Unikátní cvičení složek IZS se uplynulý víkend uskutečnilo v okolí Horní Řasnice. Hasiči tam nacvičovali činnosti po zavalení osob po zřícení jedné z etáží místní pískovny. Cvičení připravoval tým psovodů z JSDHO Hejnice, který ho zároveň pořádal jako Závod záchranných psů SH ČMS pro psovody z celé republiky.

Dvoudenní akce byla rozdělena do několika částí, kde si v každé plnila své úkoly jiná složka IZS. V úvodní části v pískovně zasahovaly JSDHO okolních obcí a stanice HZS v Raspenavě. Ty po příjezdu čekal pískem zasypaný osobní automobil s osobou uvnitř a několika zraněnými v jeho okolí. Hasiči tak museli vyprostit osobu z auta zpod písku a poskytnout všem předlékařskou pomoc. Při dalším ohledání zjistili další zřícený svah s podezřením na zavalené osoby, a tak byli na místo povoláni psovodi. Do jejich příjezdu vymezily jednotky pás postupu pátrání, který z důvodu bezpečnosti opatřili žebříky mezi jednotlivými etážemi pískovny. Do této části terénu byly několik týdnů dopředu pomocí těžké techniky zakopány speciální bedny pro uložení figurantů, kteří v nich byli následně zasypáni. Tímto se psovodům simulovaly stejné podmínky, jako v případě opravdového závalu.

Další část pak již patřila psovodům, kteří ve dvojicích prohledávali zadaný prostor, do kterého mohl vstoupit pouze pes. Těm zasypané a hluboké úkryty motaly nosy celý den.

Celkem se do cvičení zapojilo devět JPO, z toho dvě stanice HZS LK včetně dvou profesionálních psovodů. Psovodů dobrovolných hasičů bylo do cvičení zapojeno celkem šestnáct.

Druhý den pak patřil nejčastějšímu využití záchranných psů, a to pátrání po pohřešovaných osobách ve volném terénu – na ploše. K tomuto účelu posloužily psovodům lesy v okolí pískovny.

Chtěli bychom moc poděkovat HZS LK za možnost pořádání této akce, firmě Eurovia za umožnění přístupu do pískovny a nadstandartní pomoc při organizaci a Lesům Č.R. a vedení dotčených obcí za přístup do terénů.

A jako to celé dopadlo:

Sutina:

  1. místo – Jana Martínková (JSDHO Hejnice)
    2. místo – Marie Jirásková (JSDHO Hejnice)
    3. místo – Eva Bazínková (SDH Petrov nad Desnou)

Plocha:

  1. místo – Martin Brandner (SDH Liteň)
    2. místo – Martina Taterová (SDH Rynholec)
    3. místo – Jana Plívová (JSDHO Hejnice)

Zasahující složky:

HZS LK stanice Raspenava

HZS LK stanice Turnov

JSDHO Raspenava

JSDHO Frýdlant

JSDHO Hejnice

JSDHO Nové Město pod Smrkem

JSDHO Nové město pod Smrkem - Ludvíkov p. Smrkem

JSDHO Dolní Řasnice

JSDHO Horní Řasnice

 

SDH Bernartice nad Odrou

 

SDH Liteň

 

SDH Petrov nad Desnou

 

SDH Rynholec

 

SDH Svítkov – Popkovice

SDH Všechlapy

 

SDH Želiv 2

 

Pavel Morávek
zástupce velitele psovodů SH ČMS