V sobotu 25. září mohli návštěvníci na Výstavišti v Praze–Holešovicích vidět např. pomačkaný vrak osobního auta a uvnitř zraněnou ženu. Podobné scénáře musela řešit čtyřčlenná družstva na VI. mistrovství ČR JSDHO ve vyprošťování u dopravních nehod. Společně s mistrovstvím probíhal i XXVII. memoriál Františka Kohouta. Úkolem velitelů družstev bylo bezpečně, efektivně a rychle vyprostit osobu pomocí hydraulických rozpínáků a nůžek a poskytnout jí před lékařskou první pomoc. Týmy měly na vyřešení situace, které mají simulovat reálné podmínky při dopravních nehodách, časový limit 20 minut. Rozhodčí hodnotili taktiku zásahu, techniku i úroveň první pomoci. Soutěž ve vyprošťování je co nejblíže reálnému zásahu, jde v ní zejména o zhodnocení celé situace a o zručnost a rozvahu zasahujících hasičů.

S náročným zadáním si nejlépe poradil tým z Velešína z Jihočeského kraje, kteří získali v celkovém součtu 425 bodů, druhé místo získalo družstvo z Frýdlantu z Libereckého kraje se 350 body a jako třetí se umístila jednotka ze Zbirohu v Plzeňském kraji s celkovým ziskem 306 bodů. Patrik Chumlen z vítězné jednotky z Velešína potvrdil před začátkem mírnou nervozitu: „Když jsme byli před startem v izolaci, tak jsme byli v obavách, co může nastat, ale když jsme vyběhli ze stanu tak stres opadl a hned jsme věděli, jak postupovat. Měli jsme jedno vozidlo na střeše, druhé vozidlo na něm a z boku byla pevná překážka, takže jsme vyprošťovali kufrem. Na soutěž jsme se připravovali od června, tréninky probíhaly dvakrát týdně až do posledního týdne před soutěží.“

Vzhledem k tomu, že organizátorům přálo i víkendové počasí své návštěvníky přilákal i bohatý doprovodný program Den Hrdinů, který seznámil přítomné s prací integrovaných záchranných složek. Současně byla k vidění i ukázka těžké techniky, technického vybavení, historických vozidel a dalších zajímavostí. Nechyběly ani soutěže, dospělí si mohli vyzkoušet třeba běh s hadicí, pro děti byla připravena řada aktivit i stanovišť s úkoly, za jejichž splnění mohly získat razítka do „Pasu malého hrdiny“ a za odměnu dostaly krásné ceny.  

FOTOGALERIE ke stažení

MČR VE VYPROŠŤOVÁNÍ - výsledky

FOTO: Ondřej Vojta, Jan Koutek (SH ČMS)