sobotu 2. září 2023 se v Liberci uskuteční VII. ročník mistrovství ČR jednotek SDH obcí ve vyprošťování u dopravních nehod. Pořadatelem jsou MV – generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje a Krajské sdružení hasičů Libereckého kraje ve spolupráci s Českou asociací hasičských důstojníků, z.s. Akce se uskuteční za podpory Libereckého kraje. Mistrovství se zúčastní jedno družstvo z každého kraje, které nominuje ředitel HZS kraje, zpravidla na základě výsledků dosažených v regionálním kole.

Dějištěm této prestižní akce a velmi specifické soutěže, která je úzce odborně spjata s činností hasičů, bude Sport Park Liberec. Návštěvníci se můžou těšit nejen na výkony soutěžících, ale i na pestrý doprovodný program, občerstvení, hudební vystoupení O’Bandu Marka Ottla či na dětskou zábavní zónu se skákacími hrady. Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje bude také prezentovat vybranou zásahovou techniku hasičů.

Inspirace reálnými dopravními nehodami

Auta převrácená na střeše, na boku, opřená o potrubí, naražená na dřevěné rámy či různě deformovaná. Pro každé soutěžní družstvo bude připravený odlišný scénář dopravní nehody inspirovaný skutečnými nehodami, se kterými se hasiči v Česku reálně setkávají. Úkolem čtyřčlenných družstev je vždy provést průzkum a zvolit správnou taktiku a techniku zásahu při vyproštění zraněné osoby – figuranta. Toho musí vždy co nejšetrněji vyprostit z deformovaného vozidla, a to vše v časovém limitu 20 minut. Ještě před zahájením soutěžního pokusu jsou soutěžící v tzv. izolaci a netuší, jaký scénář dopravní nehody je čeká. 

Jak si jednotlivé týmy v této specifické záchranné činnosti povedou, budou hodnotit rozhodčí. Kromě techniky a taktiky zásahu je vždy hodnoceno i poskytování první předlékařské pomoci. Vítězové VII. mistrovství České republiky JSDHO ve vyprošťování u dopravních nehod budou oceněni křišťálovými trofejemi od regionální společnosti Preciosa.

V posledním VI. ročníku, který se konal v roce 2021 v Praze, se s náročným zadáním nejlépe poradil tým z Velešína z Jihočeského kraje, kteří získali v celkovém součtu 425 bodů, druhé místo získalo družstvo z Frýdlantu z Libereckého kraje se 350 body a jako třetí se umístila jednotka ze Zbirohu v Plzeňském kraji s celkovým ziskem 306 bodů.

Mgr. Irena Špačková

tisková mluvčí SH ČMS

UPOUTÁVKA - ODKAZ

ODKAZ NA ONLINE PŘENOS