Přítomni:
VV SH ČMS: M. Němečková, J. Aulický, R. Dudek, J. Salivar, D. Vilímková, J. Orgoník, O. Lacina, J. Brychcí, I. Kraus, T. Letocha, J. Polanský, R. Kučera, S. Kotrc, V. Liška, N. Fenclová – 15 osob
Přizváni: T. Vosyková, K. Barcuch, M. Žouželka, I. Špačková, J. Fialová, M. Štěpánek, M. Čížek, R. Fešar, J. Netík
Omluveni: J. Bidmon, Z. Nytra, J. Žižka, A. Minář, J. Henc, J. Slámečka, P. Říha
Jednání zahájila a řídila starostka SH ČMS Ing. Monika Němečková.
1) Zahájení, volba ověřovatelů, schválení programu jednání
Zapisovatel: Tereza Vosyková
Ověřovatelé: Ivan Kraus
Jiřina Brychcí
M. Němečková přivítala přítomné členy VV SH ČMS, přizvané hosty a omluvila nepřítomné. Dále vyjmenovala seznam písemně předložených materiálů, které byly zaslány na e-mail před jednáním a požádala o schválení programu.
Usnesení č. 72/11-9-2025: VV SH ČMS schvaluje předložené materiály, dále schvaluje zapisovatelku, ověřovatele a program jednání.
HLASOVÁNÍ: PRO 15
2) Kontrola plnění usnesení
materiál byl zaslán elektronicky
70/27-4-2023: VV SH ČMS ukládá ÚORVO ve spolupráci s vedoucím ÚORHiM vypracovat informační materiál pro OSH (symboly s ochrannou známkou), ve kterém budou seznámeni s touto problematikou a jak ji řešit.
Plnění: trvá
Usnesení č. 73/11-9-2025: VV SH ČMS ukládá J. Orgoníkovi zaslat podklady ke zpracování prezentace – Symboly s ochrannou známkou V. Liškovi do 15.09.2025.
HLASOVÁNÍ: PRO 15
28/22-2-2024: VV SH ČMS ukládá ÚORHS a ÚORM:
- spolupracovat na návrhu opatření nezbytných pro sjednocení systému přestupů pro postupové soutěže družstev ve všech kategoriích; návrh navázat na příslušnost k členství v SDH, respektive OSH.
Plnění: v řešení do účinnosti nových Stanov SH ČMS, Termín pro zpracování: do konce roku 2025.
70/27-6-2024: VV SH ČMS
- ukládá CHH Přibyslav vypracovat ve spolupráci s příslušnými institucemi z oblasti historie odbornou studii k výše uvedenému tématu; termín do 30.06.2025
Plnění: vráceno k doplnění
J. Brychcí požádala o doplnění informací ke vzniku SDH Zákupy. V. Liška požádal o doplnění studie o vznik SDH na Moravě a ve Slezsku. M. Němečková požádala o doplnění o kapitolu závěr, která ve studii není.
Usnesení č. 74/11-9-2025: VV SH ČMS ukládá I. Krpálkové dopracovat případovou studii dle připomínek členů VV SH ČMS. Termín: 20. 11. 2025.
HLASOVÁNÍ: PRO 15
10/23-1-2025: VV SH ČMS ukládá CHH Přibyslav připravit návrh preventivně výchovného programu, kurzu, semináře z oblasti požární ochrany včetně návrhu financování s dotační podporou; termín do 30.06.2025.
Plnění: částečně splněno; Předloženy byly dva programy ( MŠ – vypracovala J. Fialová, ZŠ I. stupeň – vypracovala N. Fenclová).
Schází pilotní testování a návrh financování.
Usnesení č. 75/11-9-2025: VV SH ČMS
- ukládá ředitelce CHH ve spolupráci s vedoucí ÚORP do konce roku uspořádat pilotní projekt preventivně výchovného programu, kurzu, semináře z oblasti požární ochrany „Bezpečně s hasiči“ Termín: 31. 12. 2025;
- ukládá ředitelce CHH připravit návrh financování PVP s dotační podporou. Termín: 31. 12. 2025
HLASOVÁNÍ: PRO 15
34/27-3-2025: VV SH ČMS
- schvaluje Harmonogram zabezpečení VII. Sjezdu SH ČMS;
- ukládá členům VV SH ČMS, aby zaslali termíny Krajských shromáždění představitelů na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. co nejdříve.
Plnění: trvá pro JHČ, KVK, MSH Praha
Přehled termínů: KSH: OLO (9. 4. 2026), KHK (10. 4. 2026), PAK (11. 4. 2026), MSK (11. 4. 2026), ÚST (11. 4. 2026), ZLK (18. 4. 2026), STČ (18. 4. 2026), PZK (18. 4. 2026), VYS (22. 4.2026), LBC (25. 4. 2026), JHM (25. 4. 2026).
52/29-5-2025: VV SH ČMS schvaluje systém výběru příjemce grantové podpory na organizaci soutěží v disciplínách TFA krajským sdružením na rok 2025 a ukládá Martinu Štěpánkovi přípravu podkladů pro KSH.
Plnění: splněno
59/26-6-2025: VV SH ČMS ukládá Vedení SH ČMS zahájit jednání se společností ZLT com s.r.o., IČO: 07072163, se sídlem Letenská 121/8, Malá Strana, 118 00 Praha 1, o uzavření akcionářské smlouvy akcionářů společnosti Hasičská vzájemná pojišťovna, a.s., IČO: 46973451, se sídlem Praha 2, Římská 2135/45, PSČ 120 00. Akcionářská smlouva by měla obsahovat úpravu vzájemných vztahů akcionářů a závazek společnosti ZLT com s.r.o. vzít zpět veškeré žaloby podané proti SH ČMS. K jednání o podobě akcionářské smlouvy a k přípravě návrhu akcionářské smlouvy se uděluje mandát právnímu zástupci SH ČMS Ivo Žídkovi. O uzavření akcionářské smlouvy bude rozhodovat výkonný výbor po předložení návrhu akcionářské smlouvy.
Plnění: Uzavření akcionářské smlouvy ze strany druhého akcionáře není požadováno.
61/26-6-2025: VV SH ČMS
- bere na vědomí informace z jednání Vedení SH ČMS;
- ukládá Tereza Vosykové rozeslat žádost SSS ČR (účast POKOS) na všechna KSH s prosbou, o zaslání akcí roku 2026 nejpozději do 6.7.2025.
Plnění: splněno
65/26-6-2025: VV SH ČMS ukládá starostům OSH a KSH projednání návrhu Volebního řádu VII. Sjezdu SH ČMS do 5. 9. 2025.
Plnění: splněno
68/26-6-2025: VV SH ČMS ukládá projednání v KSH možnost zabezpečení Junior univerzity na rok 2026.
Plnění: trvá
69/26-6-2025: VV SH ČMS ukládá R. Dudkovi a R. Fešarovi informovat přihlášené zájemce (Bílé Poličany) o možnosti studia v Přibyslavi nebo Jánských Koupelích.
Plnění: splněno
Usnesení č. 76/11-9-2025: VV SH ČMS bere kontrolu plnění usnesení na vědomí.
HLASOVÁNÍ: PRO 15
3) Informace z jednání Vedení SH ČMS
Plnění rozpočtu SH ČMS za rok 2025 a návrh rozpočtu na rok 2026
- VV SH ČMS obdrželo materiál písemně.
- Vedení navrhuje položku členské příspěvky rozdělit: členské příspěvky a členské příspěvky sportovci.
- Na návrh Vedení rozpočet na rok 2026 opět obsahuje podporu regionálního sportu v rámci OSH.
Sjezd SH ČMS
- Návrh pozvánky hosté – členové Vedení SH ČMS se dohodli, že pozvánky čelním představitelům ČR budou odeslány v lednu z důvodu parlamentních voleb. Prezident ČR a Předseda Senátu obdrží pozvání již nyní.
- Logo + grafika – členové Vedení schválil logo sjezdu z předložených návrhů. Byly zvoleny dva vizuály, které lze pro účely propagace sjezdu kombinovat.
- Volební řád – členové Vedení tento materiál obdrželi již na minulém jednání, stejně tak členové VV SH ČMS. K jednání Vedení byly doručeny 2 připomínky (OSH Žďár nad Sázavou, MSH Praha), které budou zapracovány. V otázce variant volby se Vedení jednoznačně kloní k variantě č.2.
- Technické zabezpečení – R. Dudek informoval o plánované schůzce v Clarion Congress Hotel Ostrava, která se uskuteční v nejbližší době.
- Publikace MEZI SJEZDY – návrh publikace obdrželi členové Vedení na jednání. Členové Vedení se dohodli, že knihu obdrží každý delegát společně s materiály před jednáním sjezdu a bude vydáno 500 ks.
- Souhrnná zpráva 2021–2025 bude mít podobný charakter jako výroční zpráva – fakta, čísla, statistiky. Vedoucím ÚOR bude zaslána předloha k vyplnění informací a dat. Termín zpracování bude do konce roku 2025.
CHH, ÚHŠ, Nadace
- Na jednání Vedení SH ČMS dne 2. 10. 2025 budou přizváni ředitelé ÚHŠ a CHH a bude projednáváno průběžné plnění rozpočtu roku 2025, návrhy rozpočtu na rok 2026 a plán činnosti roku 2026 (jaké budou vyhlášeny kurzy, případné investiční požadavky apod.).
- Proběhlo jednání starostky se S. Červeným (předsedou správní rady Nadace pro podporu hasičského hnutí). Pan předseda sdělil, že pro dva členy správní rady nadace končí mandát. Tito členové, dle osobního sdělení panu předsedovi, nemají zájem o prodloužení mandátu. Starostka požádala o návrhy nových členů správní rady.
- Na toto téma probíhala mezi členy VV SH ČMS diskuze.
Rozpočet ČR 2026 – národní dotace
- Němečková informovala o deklaraci zaslané prostřednictvím ČRDM Poslanecké sněmovně, která se týkala návrhu rozpočtu pro rok 2026 směrem k činnosti dětských a mládežnických organizací. Deklarace upozorňuje na nezbytnost podpory organizací dětí a mládeže. Prohlášení podepsalo celkem 35 organizací včetně SH ČMS.
- Dále M. Němečková předložila Vedení návrh textu dopisu SH ČMS ministrům vnitra a financí – výzva k zachování finanční podpory státu pro činnost členů SH ČMS vykonávajících dobrovolně „službu státu“ v mnoha sférách působnosti.
Propagační jízda
- OORHistorie a muzejnictví v OSH Svitavy a KORHistorie a muzejnictví v Pardubickém kraji žádá o záštitu SH ČMS při uskutečnění „XII. Propagační jízdy historickými vozidly tzv. ze sjezdu na sjezd“. Trasa jízdy je plánovaná z Brna do Ostravy.
- Vedení SH ČMS o akci rozhodne po zaslání vyjádření KSH Pardubického kraje.
MČR v běhu na 60 m překážek v roce 2026
- OSH Vsetín požádalo o konání této akce ve Valašském Meziříčí ve dne 26.09.2026.
UDH
- Štěpánek předložil Vedení návrh na realizaci UDH 2025-2028. Bude obměněna personálního obsazení školitelů.
- Němečková informovala o plánovaných oslavách v ÚHŠ Jánské Koupele u příležitosti 50. výročí založení školy.
ŠABLONY
- Němečková informovala Vedení, že SH ČMS byla schválena II. monitorovací zpráva bez závad. Následovat bude vyplácení příspěvků sborům.
- V tuto chvíli se do plnění Šablon zapojilo 259 sborů. Pro naplnění limitu schází ještě 36 sborů.
- Projekt Šablony lze realizovat až do roku 2027.
RILSA
- Němečková informovala Vedení o podpisu Memoranda o spolupráci na projektu „Společně odolní“ mezi SH ČMS a Výzkumným institutem práce a sociálních věcí.
Organizační řád
- Vedení byl předložen předběžný návrh dokumentu včetně příloh. Materiál byl projednáván ÚORVO dne 2.9. Členové Vedení byli požádáni o připomínky do příštího jednání. Dokument bude též postoupen VV SH ČMS k připomínkování. K dokumentu proběhla krátká diskuse.
- Návrh bude přeložen listopadové jednání VV SH ČMS.
ME Bulharsko
- Nytra informoval o průběhu ME v požárním sportu mužů a žen v Bulharsku a vyzdvihl výsledky sportovců ČR.
- Němečková pochválila organizaci celé soutěže ze strany Bulharska. Dále upozornila, že se soutěže zúčastnil velký počet zahraničních družstev CTIF.
- Doprava sportovců a materiálu byla ve spolupráci se Slovenskou republikou.
Právní spory – aktuální stav
- Starostka informovala, že jednání stále probíhají, nyní zejména na úrovni právních zástupců všech zainteresovaných stran. Jednání o uzavření „akcionářské dohody“ byla ukončena. Hlavním tématem současných jednání je:
- prohlášení o zpětvzetí žalob
- prohlášení o nepožadování náhrad
Usnesení č. 77/11-9-2025: VV SH ČMS
- bere na vědomí informace z jednání Vedení SH ČMS;
- ukládá ředitelům ÚHŠ a CHH zpracování podkladů pro jednání Vedení 2.10.2025 (průběžné plnění rozpočtu 2025, návrh rozpočtu 2026, investiční plán 2026, CHH – koncepce rozvoje a financování CHH do roku 2030);
- ukládá členům VV SH ČMS zaslat na mail starostky návrhy na členy správní rady Nadace pro podporu hasičského hnutí. Termín: 30. 9. 2025;
- pověřuje Vedení SH ČMS na svém jednání 2. 10. 2025 zvolit dva členy správní rady Nadace pro podporu hasičského hnutí a písmeně tyto návrhy zaslat předsedovi nadace;
- ukládá M. Štěpánkovi zaslání seznamu přihlášených do UDH na KSH. Termín: 30.9.2025
HLASOVÁNÍ: PRO 15
4) Informace z jednání ÚKRR, průběžná kontrolní činnost SH ČMS
K. Barcuch vyjmenoval KSH, ze kterých stále neobdrželi zápis o provedené kontrole: MSH Praha, KSH PZK, KSH ÚST, KSH LBC, KSH KHK, KSH PAK, KSH OLO, KSH MSK. Požádal o zaslání zápisu, pokud kontrola proběhla.
Dále informoval po průběhu kontroly na OSH Vsetín. Vyjádřil poděkování vedoucí kanceláře OSH Vsetín Blance Šochové za vzorné vedení agendy a účetnictví.
Další kontrola proběhla v CHH Přibyslav. Ocenil práci archivářky Ivety Krpálkové a informoval VV o nedostatcích v provozní agendě (docházka, autoprovoz a další). Se závěrem kontroly byla seznámena ředitelka CHH. K. Barcuch vyjádřil přesvědčení, že již došlo k nápravě zjištěného.
Řešené stížnosti:
- Stížnost SDH Chlumín – více v bodu č. 12) Návrhy na vyznamenání.
- Žádost o posouzení účasti člena odborné rady hasičské historie OSH na jednání výboru SDH Viničné Šumice. Člen SDH Viničné Šumice a člen odborné rady historie OSH Brno venkov p. Zdeněk Moural, se dožaduje, z titulu člena vyššího orgánu, možnosti účasti na jednání výboru SDH Viničné Šumice.
- Barcuch mail od p. Josefa Bise – obec Hněvčeves, s podnětem k zahájení kontroly na OSH Pardubice. ÚKRR tento podnět projednala a přijala usnesení: Usnesení ÚKRR č. 23/2025
ÚKRR jmenuje kontrolní skupinu k prošetření podnětu p. Josefa Bise, občana obce Hněvčeves, k činnosti SDH Pardubice. Kontrolní skupina bude pracovat ve složení Dagmar Bittnerová (vedoucí skupiny), Pavla Veselá Kaňková a Vladislav Štefl.
M. Němečková vyjádřila členům ÚKRR poděkování za jejich náročnou práci.
Usnesení č. 78/11-9-2025: VV SH ČMS bere na vědomí informace z jednání ÚKRR a závěry provedených kontrol.
HLASOVÁNÍ: PRO 15
5) Rozpočet SH ČMS – průběžné plnění 2025, návrh na rok 2026
materiál byl zaslán elektronicky
J. Brychcí vznesla dotaz, zda bude žádána dotace pro SDH Hejnice – kynologie.
M. Němečková odpověděla, že ano, pokud bude vypsána výzva. Bude doplněno do rozpočtu jako předpoklad.
J. Brychcí požádala o link na stránky MV, kde jsou dotační výzvy zveřejněny. Bude zasláno J. Brychcí se zápisem.
Usnesení č. 79/11-9-2025: VV SH ČMS schvaluje předložení návrhu Rozpočtu SH ČMS na SS OSH.
HLASOVÁNÍ: PRO 15
6) Příprava jednání SS OSH
materiál byl zaslán elektronicky
M. Němečková předložila návrh pozvánky na jednání SS OSH.
Usnesení č. 80/11-9-2025: VV SH ČMS schvaluje pozvánku na jednání SS OSH.
HLASOVÁNÍ: PRO 15
7) Návrh Termínového kalendáře SH ČMS na rok 2026 – doplnění organizátorů celostátních akcí: MČR v běhu na 60 m 2027, MČR ZHVB 2027
materiál byl zaslán elektronicky
M. Němečková upozornila na souběh termínů SP KSH konaných v termínu 11. 4. 2026 (KSH PAK, MSK, ÚST) a 18. 4. 2026 (KSH ZLK, STČ, PZK). Dále upozornila na termín konání SS OSH (29. 5. 2026), které se bude výjimečně konat v pátek z důvodu konání řady květnových akcí v rámci jednotlivých OSH.
M. Němečková požádala o doplnění organizátorů MČR v běhu na 60 m a MČR ZHVB v roce 2027.
Usnesení č. 81/11-9-2025: VV SH ČMS
- schvaluje návrh Termínového kalendáře SH ČMS na rok 2026 k předložení na SS OSH;
- ukládá starostům KSH doplnit termínový kalendář: MČR 60 m 2027, MČR ZHVB 2027.
HLASOVÁNÍ: PRO 15
8) Zajištění VH SDH a okrsků
materiál byl zaslán elektronicky
J. Orgoník představil materiály „Zabezpečení VH SDH a okrsků a „Zabezpečení Okresních a krajských SP“ a okomentoval konkrétní body.
T. Letocha vznesl požadavek, aby v programu VH SDH přidán bod „Schválení návrhů do funkcí OSH a KSH ČMS“.
Návrh byl členy VV SH ČMS přijat.
T. Letocha navrhl, aby byl vytvořen volební řád, dle kterého se budou SDH řídit.
Na toto téma vznikla diskuze a členové VV SH ČMS se shodli, že volební řád je v kompetenci funkcionářů SDH, v případě potřeby, Kancelář SH ČMS poskytne vzor na vyžádání.
Usnesení č. 82/11-9-2025: VV SH ČMS schvaluje po zapracování připomínek materiál „Zabezpečení VH SDH a okrsků“ a „Zabezpečení Okresních a krajských SP“ k předložení na SS OSH.
HLASOVÁNÍ: PRO 15
9) Hlášení o činnosti
materiál byl zaslán elektronicky
J. Orgoník představil tiskopisy k hlášení o činnosti a vyjmenoval konkrétní změny.
Usnesení č. 83/11-9-2025: VV SH ČMS schvaluje tiskopisy k hlášení o činnosti k předložení na SS OSH.
HLASOVÁNÍ: PRO 15
10) Sjezd SH ČMS
M. Němečková vyjmenovala ta OSH, která zaslala vyjádření o projednání Volebního řádu VII. sjezdu SH ČMS.
Usnesení č. 84/11-9-2025: VV SH ČMS schvaluje předložení Volebního řádu VII. sjezdu SH ČMS pouze ve variantě č. 2 na SS OSH.
HLASOVÁNÍ: PRO 15
11) Vzpomínkový den
Dne 12. 9. 2025 proběhne Vzpomínkový den na hasiče u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války a mimo jiné bude věnován památce starosty České zemské hasičské jednoty pana Františka Procházky. Centrální vzpomínkové akce se uskuteční v Praze, v Přibyslavi, Terezíně a v Poličce.
Polička: účast – J. Bidmon.
Praha – účast – M. Němečková, D. Vilímková, K. Barcuch + zaměstnanci Kanceláře a ÚORHiM.
Terezín – účast – D. Vilímková, K. Barcuch, V. Liška
Přibyslav – účast – J. Aulický. Položení věnce proběhne v 13:30 a dále bude probíhat ve slavnostním sálu beseda a další program.
I. Špačková požádala o zaslání fotografií a článků z proběhlých vzpomínkových akcí.
Usnesení č. 85/11-9-2025: VV SH ČMS bere informace na vědomí.
HLASOVÁNÍ: PRO 15
12) Návrhy na vyznamenání
materiál byl předložen písemně
M. Němečková předložila návrhy na vyznamenání.
Dále požádala o vyjádření a doplnění informací k návrhu na udělení ZH pro člena SDH Chlumín starostu KSH Středočeského kraje a předsedu ÚKRR
O. Lacina informoval, že KSH STČ vrátilo návrh opakovaně k doplnění, jelikož neobsahovalo potřebné údaje k obdržení navrhovaného vyznamenání.
K. Barcuch sdělil, že CHH doložilo z archivu návrh, ve kterém je uvedeno, že chybějící vyznamenání dotyčný opravdu obdržel a splňuje tedy formální předpoklady k udělení titulu ZH. Dále informoval, že KSH STČ se usneslo (VV KSH 24. 1. 2023), že návrh nedoporučí ani po doplnění všech formálních předpokladů k udělení vyznamenání.
Na toto téma probíhala mezi členy VV SH ČMS diskuze.
M. Němečková navrhla, aby VV projednal tento návrh na svém dalším jednání. Všechny dostupné dokumenty k tomuto návrhu budou zaslány elektronicky se zápisem z dnešního jednání.
Usnesení č. 86/11-9-2025: VV SH ČMS ukládá T. Vosykové odeslání všech dokumentů k návrhu na udělení ZH pro člena SDH Chlumín členům VV SH ČMS se zápisem z dnešního jednání tak, aby se na dalším jednání VV SH ČMS mohlo o tomto návrhu hlasovat tajnou volbou. Termín: 26. 9. 2025
HLASOVÁNÍ: PRO 15
Usnesení č. 87/11-9-2025: VV SH ČMS schvaluje všechna ostatní předložená vyznamenání
HLASOVÁNÍ: PRO 15
13) Různé
Rekonstrukce balkónů v HD
- Němečková informovala o aktuálním stavu rekonstrukce a o navýšení ceny z důvodů nepředpokládaných vícenákladů (zábor, lešení – původní návrh byl lanový systém)
- Požádala o schválení dodatku ke smlouvě.
Usnesení č. 88/11-9-2025: VV SH ČMS schvaluje dodatek ke smlouvě č. 2025/001/SC a pověřuje starostku podpisem.
HLASOVÁNÍ: PRO 15
Likvidace SDH v OSH Tábor
- starostka informovala o likvidaci SDH Sezimovo Ústí a SDH Terezín – obě SDH v OSH Tábor. VV OSH navrhuje jmenovat likvidátorku Kláru Peclinovskou.
Usnesení č. 89/11-9-2025: VV SH ČMS schvaluje navrženou likvidátorku Kláru Peclinovskou.
HLASOVÁNÍ: PRO 15
Přijaté zápisy z VV KSH
- Na jednání VV SH ČMS dne 20. 1. 2022 bylo usnesením starostům KSH uloženo, aby zasílali zápisy z jednání VV KSH na e-mail kanceláře SH ČMS. (Usnesení č. 12/20-1-2022).
- Chybějící zápisy: MSH Praha, KSH KVK, KSH LBC, KSH JHM, KSH ZLK.
Usnesení č. 90/11-9-2025: VV SH ČMS ukládá KSH zaslat na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. zápisy z VV KSH z roku 2025 do konce září 2025.
HLASOVÁNÍ: PRO 15
ČNV CTIF
- Němečková podala informace z posledního jednání ČNV CTIF:
- Mezinárodní soutěž CTIF 2026 v Berlíně neproběhne, z důvodu odstoupení německé strany od závazku
- V rámci kalendáře CTIF dalšími pořadateli jsou: mládež 2028 Finsko, 2029 Česko (návrat termínu mládežnických soutěží do lichých let, posunuto z důvodu covidu – Celje 2022); Finsko organizuje v roce 2026 evropský výcvikový tábor mladých hasičů, není možný souběh dvou mládežnických akcí; vedení CTIF oslovilo Českou republiku respektive SH ČMS; první jednání proběhlo při MČR v Kolíně; podmínky ČR: 1) v roce2026 proběhnou vrcholné mezinárodní soutěže v obou sportovních odvětvích ( klasické disciplíny CTIF – mládež a dospělí a PS – dospělí a dorost) 2) navýšení účastnického poplatku min. na 300 EUR/osoba 3) akce konané v ČR proběhnou plně dle scénáře ČR; návrh na realizaci XXV. Mezinárodního setkání hasičské mládeže a I. MS v klasických disciplínách družstev MH – 13.-19.7.2026, Šumperk, finanční krytí: 90% účastnické poplatky, 10% CTIF + národní zdroje ČR; ČNV CTIF vzal na vědomí organizací akce prostřednictvím SH ČMS
- ČNV CTIF pověřil SH ČMS konáním národní kvalifikační soutěže družstev MH v klasických disciplínách CTIF
- Dále se jednání věnovalo návrhu řešení na konání ME v PS; je nutné zpracovat základní itinerář zejména s ohledem na personální obsazení a součinnost HZS ČR; návrh SH ČMS na realizaci akce: 17.- 23.8.2026, Ostrava; další jednání ČNV CTIF proběhne 1.10.2025
Usnesení č. 91/11-9-2025: VV SH ČMS bere informace z jednání ČNV CTIF na vědomí a schvaluje organizaci mezinárodní soutěže mládeže 2026 a OZ kvalifikační soutěže MH v klasických disciplínách CTIF.
HLASOVÁNÍ: PRO 15
Stejnokrojový předpis
- Němečková informovala, že sako k šatům je již vyvzorované v jedné velikosti, je nutné dovyvzorovat na další typy postav; proběhne v září 2025. Sako bude představeno na SS OSH 18.10.2025.
- Požádala o úpravu stejnokrojového předpisu:
- možnost nošení modré polokošile ke sportovním a volnočasovým kraťasům, kalhotám, sukním (nyní je povolena pouze červená polokošile);
- možnost nošení tmavě modré mikiny SH ČMS ke sportovním a volnočasovým kraťasům, kalhotám, sukním (nyní je povolena pouze softshelová bunda);
- upravit možnost použité obuvi k této ústroji (uzavřená tmavá sportovní či vycházková)
- Dále sdělila, že byla poptávka po uniformě vyrobené z lehčích a pohodlnějších materiálů.
Usnesení č. 92/11-9-2025: VV SH ČMS ukládá ÚORVO upravit stejnokrojový předpis k předložení na SS OSH.
HLASOVÁNÍ: PRO 15
J. Salivar informoval o jednání SSS ČR, na kterém byl představen nový předseda ČUS Jan Boháč.
J. Polanský navrhl, aby na jednání SS OSH byly nápoje hrazeny ze strany SH ČMS tak, jako ostatní občerstvení.
Usnesení č. 93/11-9-2025: VV SH ČMS schvaluje zajištění coffee break na jednání SS OSH ze strany SH ČMS.
HLASOVÁNÍ: PRO 15
J. Brychcí informovala, že nově zvoleným starostou OSH Česká Lípa je Martin Karásek. Dále požádala, aby na SS OSH opět bylo připomenuto, že SH ČMS odkupuje akcie HVP od SDH, které je chtějí prodat. Dále sdělila, že obdržela návrh memoranda se Sdružením místních samospráv.
R. Fešar upozornil, že požadavky na ÚHŠ JK (ubytování, převoz materiálu nebo osob, školení, semináře) musí zájemci (SDH, OSH, KSH, SH ČMS) nahlásit co nejdříve. Termínový kalendář se již plní.
M. Němečková vyjádřila poděkování ÚHŠ JK za organizaci a účast na akcích SH ČMS.
J. Fialová informovala, že v září ukončuje pracovní poměr Lenka Neuvirtová. Novou zaměstnankyní bude Věra Bruknerová.
I. Špačková informovala, že se SH ČMS přidalo k akci "Svítíme červeně", která má upozornit na významné události, jako je Světový den dárců kostní dřeně nebo Mezinárodní den vzpomínky na oběti AIDS. V rámci této akce se stavby či místa symbolicky nasvěcují červenou barvou Na počest registru dárců krve a kostní dřeně. Červeně bude nasvícen Hasičský dům.
J. Netík sdělil, že proběhlo setkání ZH Karlovarského a Plzeňského kraje.
M. Němečková požádala o stanovení termínu jarního aktivu vedoucích krajských aktivů ZH, který proběhne v Praze.
14) Závěr jednání
M. Němečková poděkovala na závěr všem zúčastněným za práci, trpělivost a aktivní přístup při jednání a popřála šťastnou cestu domů.
Předsedající: Monika Němečková ___________________
Zapisovatelka: Tereza Vosyková ___________________
Ověřovatelé: Jiřina Brychcí ___________________
Ivan Kraus ___________________