Přítomni:
VV SH ČMS: M. Němečková, J. Aulický, Z. Nytra, J. Bidmon, R. Dudek, J. Salivar, D. Vilímková, J. Orgoník, O. Lacina, J. Žižka, A. Minář, J. Henc, J. Brychcí, I. Kraus, J. Slámečka, T. Letocha, J. Polanský, S. Kotrc, V. Liška, N. Fenclová – 20 osob
Přizváni: T. Vosyková, K. Barcuch, M. Žouželka, J. Fialová, M. Čížek, R. Fešar, J. Netík
Omluveni: R. Kučera, P. Říha,
Jednání zahájila a řídila starostka SH ČMS Ing. Monika Němečková.
1) Zahájení, volba ověřovatelů, schválení programu jednání
Zapisovatel: Tereza Vosyková
Ověřovatelé: Ivan Kraus
Jiřina Brychcí
M. Němečková přivítala přítomné členy VV SH ČMS, přizvané hosty a omluvila nepřítomné. Dále vyjmenovala seznam písemně předložených materiálů, které byly zaslány na e-mail před jednáním a požádala o schválení změny programu – bod 5) Plnění rozpočtu SH ČMS za rok 2025 přeložit na další jednání VV SH ČMS.
Usnesení č. 21/26-3-2026: VV SH ČMS schvaluje předložené materiály, dále schvaluje zapisovatelku, ověřovatele a změnu programu jednání.
HLASOVÁNÍ: PRO 20
2) Kontrola plnění usnesení
materiál byl zaslán elektronicky
110/20-11-2025: VV SH ČMS ukládá ÚORVO zajistit seminář pro nové a v případě zájmu i stávající starosty nebo jejich prvních náměstky.
Plnění: byl vypracován návrh osnovy; částečně splněno
J. Slámečka požádal, aby seminář pro nové starosty proběhl i v Přibyslavi.
Usnesení č. 22/26-3-2026: VV SH ČMS
- ukládá J. Orgoníkovi připravit seznam bodů programu vč. seznamu lektorů, kteří budou body v programu školit; Termín: 23. 4. 2026
- ukládá R. Fešarovi připravit návrhy 2 termínů školení pro nové starosty nebo jejich první náměstky. Termín: 23. 4. 2026
HLASOVÁNÍ: PRO 20
12/22-1-2026: VV SH ČMS ukládá vedoucím ÚOR zpracovat přehled účasti členů ÚOR na jednáních. Termín: 26. 3. 2026
Plnění: splněno
13/22-1-2026: VV SH ČMS ukládá vedoucím ÚORM a ÚORVO předložit plán činnosti ÚOR. Termín: 26. 3. 2026.
Plnění: splněno
Usnesení č. 23/26-3-2026: VV SH ČMS bere kontrolu plnění usnesení na vědomí.
HLASOVÁNÍ: PRO 20
3) Informace z jednání Vedení SH ČMS – 12. 3. 2026
Nabídka projektu REDENOX
- Na jednání vedení proběhla presentace připravovaného portálu REDENOX, zástupců společnosti Epix s.r.o., kteří představili aktuální stav tohoto marketingového portálu pro členy SH ČMS. Portál nabízí věrnostní výhody poskytované komerčními subjekty pro dobrovolné hasiče. Vedení se shodlo, že do testovací verze portálu bude jako „zkušební partner“ zařazeno OSH Benešov. Informace o projektu budou před jeho celorepublikovým spuštěním předány VV SH ČMS a SS OSH, KSH.
Rozpočty republikových akcí
- Byly předloženy návrhy rozpočtů akcí přesahujících celkové náklady nad 100 tis. Kč: MČR ZHVB, MČR družstev mužů a žen CTIF. Vedení rozpočty schválilo.
MŠMT
- Vedení bylo dále seznámeno se závěrečnou zprávou projektu Mladí hasiči 2025 realizovaného v rámci výzvy MŠMT Práce s dětmi a mládeží pro osvědčené organizace. Projekt byl plněn v plném rozsahu a podpořil činnost přibližně 76 tisíc dětí a mládeže, z toho 65 634 v pravidelné činnosti. V rámci projektu bylo dotačně podpořeno 643 volnočasových akcí, 88 táborů pro 3 752 dětí a 126 vzdělávacích akcí pro 6 960 vedoucích a instruktorů.
- Do činnosti bylo zapojeno více než 7 tisíc vedoucích a přes 10 tisíc dobrovolníků. Dotace MŠMT ve výši 24 mil. Kč představovala přibližně 23,5 % celkových nákladů projektu. Projekt přispěl k rozvoji mimoškolní výchovy, podpoře dobrovolnictví, vzdělávání vedoucích a dlouhodobé stabilitě členské základny mladých hasičů.
MV–GŘ HZS ČR
- SH ČMS obdrželo v roce 2025 státní dotace na 7 projektů. Nejvyšší částka byla vydaným rozhodnutím účelově určena na zajištění stabilního personálního zázemí KSH, ÚHŠ, CHH a z části SH ČMS.
- Na zajištění chodu ústředních hasičských škol bylo poskytnuto 2,43 mil. Kč; kurzy odborné přípravy absolvovalo celkem 2 356 posluchačů (nad plán projektu) a zároveň bylo pořízeno a obnoveno výukové vybavení a technika. Na spolupráci při odborné přípravě členů SH ČMS bylo vyčerpáno 1,7 mil. Kč, přičemž se uskutečnilo více než 1 900 jednání odborných rad, aktivů a seminářů.
- V oblasti práce s dětmi a mládeží (490 tis. Kč) je grant zaměřen na výcvik mladých hasičů prostřednictvím soutěží TFA, kterých bylo podpořeno 69 s účastí 9 294 závodníků a projektu „Požární ochrana očima dětí a mládeže“ se zúčastnilo více než 30 000 dětí.
- Na preventivně výchovnou činnost a provoz CHH Přibyslav bylo čerpáno 1,37 mil. Kč; muzeum navštívilo více než 4 800 osob a sbírky byly rozšířeny o 22 nových položek (141 kusů).
- Dotace na výcvik členů SH ČMS – soutěže TFA (400 tis. Kč) podpořila 50 akcí s účastí 2 628 závodníků. Grantová podpora směřovala i na MČR JSDHO ve vyprošťování u dopravních nehod (130 tis. Kč); konal se VIII. ročník v Českých Budějovicích za účasti 13 krajských družstev.
NSA
- Celková dotace ve výši 9 048 663 Kč byla plně vyčerpána a řádně vyúčtována. Z toho bylo 8 691 882 Kč určeno na organizaci sportovní činnosti, 99 889 Kč na podporu talentované mládeže a 256 882 Kč na zabezpečení státní sportovní reprezentace.
- Dotace ve výši 4 630 312 Kč byla čerpána prostřednictvím pobočných spolků (SDH, OSH, KSH – konečných příjemců) na zabezpečení postupových a dalších soutěží v kategoriích mužů, žen a mládeže do 18 let.
- Kromě postupových soutěží byla dotace čerpána na celostátní projekty a akce: MČR v jednotlivých věkových kategoriích, Český halový pohár v běhu na 60 m s překážkami, Český pohár v běhu na 100 m s překážkami, Jablonecká hala (dorost, ženy, muži), Liga CTIF a další. Plnění a zprávy o uspořádání jednotlivých akcí byly předkládány průběžně během roku.
- Kromě dotace na činnost svazu (spolku) jsme v roce 2025 získali také dotaci na rozvoj materiálně-technické základny, konkrétně na pořízení 9místné dodávky. Od NSA jsme obdrželi 800 000 Kč, k nimž jsme přidali 167 898 Kč z vlastních zdrojů.
- Sdružení hasičů i pro rok 2026 zůstává ve kvalifikační skupině č. 3 prioritizovaných sportů.
- Od 1. 2. 2026 byla zahájena rozsáhlá kontrola SDH z finančních úřadů na dotace Můj klub.
Mistrovství světa Šumperk
- Hlavní organizační štáb se sešel v úterý 10. 3., a to i se zástupci HZS Olomouckého kraje. Na akci je přihlášen rekordní počet států a družstev. Rozpočet je v současnosti v procesu sestavování; čeká se na výsledek žádosti o dotaci NSA – významné akce. Prostřednictvím veřejné výzvy se přihlásil dostatečný počet dobrovolníků a pečovatelů, za což patří poděkování všem zapojeným. Ve spolupráci s HZS ČR bude zajištěna doprava některých států z letiště a kyvadlová doprava ve městě (HZS Olomouckého kraje). Finanční krytí rozpočtu bude zajištěno z účastnických poplatků zúčastněných států, dotace NSA a Olomouckého kraje s materiální a organizační podporou města Šumperk.
Mistrovství Evropy Ostrava
- Pro Mistrovství Evropy v Ostravě je nutné zajistit personální součinnost členů SH ČMS při stavbě cvičné věže. Na akci je přihlášeno 28 družstev mužů, žen a družstev dorostu. Rozpočet je ve fázi přípravy, rovněž zde se čeká na rozhodnutí o dotační podpoře NSA – významné akce. Vedení SH ČMS vyjádřilo upřímné poděkování za finanční podporu Moravskoslezského kraje i města Ostravy, rovněž tak všem partnerům a sponzorům; financování bude zajištěno z účastnických poplatků, dotací a příspěvků, včetně podpory od komerčních partnerů. I v tomto případě náleží poděkování všem přihlášeným dobrovolníkům a pečovatelům, zrovna tak jako českým rozhodčím.
Mezinárodní soutěž Eisenstadt (Rakousko)
- Akce se zúčastní 13 kvalifikovaných družstev mužů a žen.
- Jako tlumočnice pro soutěžní družstva byla navržena Markéta Oprchalská, která účast potvrdí v závislosti na pracovních možnostech.
- Vedení schválilo jako vedoucí delegace Martinu Hartmanovou, členku ÚORHS a jako členy delegace Pavla Říhu, člena VV SH ČMS a Šárku Říhovou jako tlumočnici.
Plán taktického cvičení skupin dobrovolníků ochrany obyvatelstva 2026
- Cvičení se uskuteční v obci Březiny dne 28. 3. 2026 od 6:30h. Akce se koná ve spolupráci s HZS Pardubického kraje a pod záštitou hejtmana. Den před konáním cvičení proběhne jednání ÚOROO. Předpokládá se s účastí 200 osob. Je nutné věnovat pozornost PR této akce, např. zpracovat informační, zvací leták s ohledem na možný zájem ze strany nejenom hasičské veřejnosti. Nejpozději do dvou dnů dva po akci je nutné dodat fotografický a video materiál pro zajištění PR na informačních kanálech sdružení.
- Vedení vzalo informace na vědomí a pověřuje I. Špačkovou, M. Štěpánka a P. Říhu zajištěním PR.
Žádost o podporu sportovců na Světových hasičských hrách 2026
- SH ČMS byla doručena žádost od SDH Rokytnice nad Rokytnou a současně i od SDH Babice s žádostí o finanční podporu členů SH ČMS na 16. světové hasičské hry v disciplínách TFA, které se budou konat v Saudské Arábii od 5. do 6. listopadu 2026.
- Vedení se shodlo, že vzhledem k tomu, že v letošním roce je rozpočet SH ČMS v oblasti mezinárodních akcí uzavřený, není možné podpořit další individuální účasti členů. V této souvislosti vedení diskutovalo o ustanovení reprezentace SH ČMS v disciplínách TFA, ve spolupráci s HZS ČR, která by v budoucnu reprezentovala SH ČMS na mezinárodních akcích a soutěžích. V této souvislosti vstoupí starostka do jednání s HZS ČR. Vedení pověřuje starostku odpovědí na žádost.
Kontrola z MŠMT
- Starostka informovala vedení, že u SH ČMS proběhla kontrola projektu Šablony pro mladé hasiče ze strany MŠMT. Podkladem pro kontrolu byly jednotlivé schválené zprávy o realizaci a žádosti o platbu dosud nekontrolované předešlými kontrolami či auditním orgánem. Ověřeno bylo 4 288 jednotek aktivit v hodnotě 2 144 000 Kč. Kontrolované období 1. 7. 2024 – 30. 6. 2025. Při kontrole nebyly napříč kontrolovanými oblastmi shledány indikátory podvodu a nebyl shledán střet zájmu. Výsledek kontroly: bez zjištění. Doporučení k nápravě nebyla stanovena.
- Vedení vzalo informace na vědomí.
Kontrola VZP – platba pojistného
- Starostka informovala vedení, že dne 26.2.2026 byla ze strany VZP ČR provedena u SH ČMS kontrola. Předmětem kontroly byly tyto oblasti:
- Dodržování oznamovací povinnosti
- Stanovení vyměřovacích základů a výše pojistného
- Dodržování termínů splatnosti pojistného
- Dodržování podávání přehledů o platbách pojistného
- Závěr: Ke dni kontroly nebyly zjištěny splatné závazky vůči VZP ČR ani jiné nedostatky.
Přihlašování do centrální evidence
- Přihlašování do centrální evidence aktuálně spolehlivě funguje prostřednictvím aplikace Google authenticator. V souvislosti s tím se počítá s postupným útlumem SMS brány, která je finančně nákladná na provoz. Její úplné ukončení je plánováno na rok 2027, po kterém bude pro přihlašování využíván výhradně authenticator.
- Vedení schvaluje záměr na ukončení přihlašování do centrální evidence prostřednictvím SMS brány.
- O záměru bude informován VV SH ČMS i SS OSH a KSH.
Antidopingový výbor ČR
- Starostka podala členům vedení informace, že Antidopingový výbor ČR písemně informoval SH ČMS, že aktuálně probíhá řízení se členem SH ČMS, ohledně porušení antidopingových pravidel. Závodník odmítl antidopingovou kontrolu při atletických závodech v rámci svého atletického klubu, nikoliv při soutěžích v hasičském sportu, nicméně je registrován v rejstříku sportu NSA i jako sportovec SH ČMS. Výzva k vyjádření a související šetření jsou standardně zasílány všem svazům, jejichž je daný sportovec členem. Veškeré informace a výsledky šetření podléhají mlčenlivosti až do jejich oficiálního zveřejnění. Jakmile toto obdržíme, vedení bude o výsledku neprodleně informováno.
Poplatek za účetnictví
- SH ČMS nabízí dlouhodobě službu pobočným spolkům (OSH, KSH) - účetní evidence, personální a mzdová agenda. Mzdové náklady SH ČMS však výrazně převyšují příjmy z poplatků za tyto služby. Je tedy nezbytné zahájit diskusi o valorizaci. Návrh na úpravu poplatku bude předložen ve výkonnému výboru, v případě schválení bude podána informace na květnovém SS OSH a KSH.
- Vedení schvaluje zahájení diskuse o valorizaci poplatku za služby v oblasti účetnictví.
- Časový plán změny poplatku – 1.1.2027
Centrum hasičského hnutí
- Fialová předložila vedení a okomentovala plnění rozpočtu za rok 2025 a představila návrh rozpočtu pro rok 2026. K tomuto tématu proběhla mezi členy vedení diskuse.
- Dále informovala o probíhajících opatřeních v archivu s ohledem na plánovanou kontrolu ze strany archivní správy Ministerstva vnitra ČR. Kontrola bude provedena v souladu s ustanoveními zákona č. 499/2004 Sb., o archivnictví a spisové službě a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a podle zákona č. 255/2012 Sb., o kontrole (kontrolní řád), ve znění pozdějších předpisů. V této souvislosti je nezbytné řešit úpravu regulace vlhkosti a teploty přímo v archivních prostorách.
- Náměstek Josef Bidmon podal informace o domluveném přesunu části expozice z končící výstavy v muzeu v Poličce do prostor CHH.
- Fialová okomentovala pilotní projekt ÚORP „Bezpečně s hasiči“, který byl realizován koncem roku 2025 se ZŠ Jimramov díky iniciativě vedoucí ÚORP Nikoly Fenclové, ve spolupráci s Janem Bidmonem. Projekt byl hodnocen jako úspěšný a vzhledem k zájmu dalších škol jeho realizace bude pokračovat prostřednictvím CHH.
- Dále potvrdila vedení termín předávání titulu ZH a seznámila vedení s návrhem nového konceptu programu.
- Vedení schvaluje zařazení investiční akce „zateplení stropu nad archivem“ do investičního plánu SH ČMS dle přeložené nabídky.
Ústřední hasičské školy Bílé Poličany
- Ředitel M. Čížek předložil informace o plnění rozpočtu za rok 2025 včetně zůstatků na BÚ a v pokladně a rovněž informace o počtu proškolených za loňský rok (1 200 členů JSDHO). Předložen byl rozpočet na rok 2026, koncipovaný jako rozpočet vyrovnaný. Dále informoval o personálním složení v ÚHŠ. V ÚHŠ aktuálně pracuje šest zaměstnanců. Dále podal informace o výši nájemného včetně nákladů na energie.
- V další části podal informace o pořízení nového vybavení: vyprošťovací zařízení, interaktivní obrazovka, vybavení do jídelny a tablety k výuce a provedení zkoušek.
- Dále společně s vedením jednali o možnostech budoucnosti ÚHŠ – v návaznosti na občanský zákoník a stanovy SH ČMS je nezbytná změna právnické osoby (ÚHŠ, CHH) z pobočného spolku na zapsaný ústav. Současně je uvažováno o transformaci ÚHŠ do jednoho subjektu s podporou zachování celorepublikové působnosti, zejména formou výjezdních a e-learningových školení. Jedná se o dlouhodobý a organizačně i právně složitý proces, který musí být zajištěn odborně, smluvní právní kanceláří. I v této souvislosti je vhodné zahájit proces po VII. sjezdu SH ČMS.
- Vedení a ředitel ÚHŠ se dohodli, že v této fázi přípravy je možné postupně provádět třídění movitého majetku ÚHŠ a zajistit nabídku dlouhodobě nepoužívaného materiálu a techniky.
- V tomto kontextu R. Dudek informoval ředitele ÚHŠ o jednáních s majitelem objektu, ve kterém ÚHŠ sídlí, záměr majitele o budoucím prodeji objektu trvá. Nejedná se však o okamžitý prodej.
- Další informace se týkaly roku 2026. K datu 12. 3. bylo proškoleno již 260 hasičů, členů JSDHO (pilaři, strojníci, řidiči). Z výjezdních školících akcí jmenoval spolupráci s OSH Kladno (Slaný), OSH Příbram, OSH Trutnov (Králův Dvůr a Hořovice). Byla navázána spolupráce se SŠ Semily, kde se vyučuje studijní obor požární ochrana.
- Dále byla podána žádost o grant na Ministerstvo vnitra, částka byla schválena na stejné úrovni jako v předchozím roce.
Usnesení č. 24/26-3-2026: VV SH ČMS bere na vědomí informace z jednání Vedení SH ČMS.
HLASOVÁNÍ: PRO 20
4) Informace z jednání ÚKRR, průběžná kontrolní činnost SH ČMS
K. Barcuch vyjmenoval doručené podněty, které byly řešeny na posledním jednání ÚKRR:
- Odvolání proti rozhodnutí o vyloučení členů z SDH Malé Březno
- SDH ALBRECHTICE – žádost Johany Kudrnové o přezkoumání členství
- Stížnost VV SDH Chlumín na postup při schvalování udělení titulu „Zasloužilý hasič“
- Stížnost na starostu p. Garhofra na volby do VV okresu Jindřichův Hradec
K. Barcuch dále informoval o doručeném podnětu a žádosti k nápravě ve věci ohrožení bezpečnosti občana. Byla zaslána odpověď: „Z uvedeného vyplývá, že se jedná o spor mezi fyzickou osobou a členem JSDHO, tj. složkou, kterou zřizuje obec, a tudíž to nespadá do kompetencí ÚKRR.“
Požádal členy VV SH ČMS, aby na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. zaslali ta OSH, která budou kontrolována v roce 2026 v rámci plánované kontrolní činnosti.
Usnesení č. 25/26-3-2026: VV SH ČMS bere na vědomí informace z jednání ÚKRR.
HLASOVÁNÍ: PRO 20
5) Výroční zpráva SH ČMS za rok 2025
I. Špačková seznámila členy VV s konkrétními daty z VZ 2026. K tomuto tématu bude vydána tisková zpráva.
Usnesení č. 26/26-3-2026: VV SH ČMS bere na vědomí informace o zpracování Výroční zprávy SH ČMS za rok 2025.
HLASOVÁNÍ: PRO 20
6) Shromáždění starostů OSH a KSH
M. Němečková předložila předběžný návrh pozvánky na SS OSH.
K tomuto bodu se rozvinula diskuse. Konečnou podobu pozvánky projedná vedení na svém dubnovém jednání a bude předložena na dalším jednání VV.
Usnesení č. 27/26-3-2026: VV SH ČMS bere na vědomí předběžný návrh pozvánky.
7) Sjezd SH ČMS
M. Němečková předložila upravený rozpočet na VII. sjezd SH ČMS a první návrh usnesení. Dále předložila návrh Jednacího řádu VII. sjezdu SH ČMS.
K předloženým materiálů proběhla diskuse.
Informace k VII. sjezdu SH ČMS:
- Na jednání VV SH ČMS dne 23. 4. je nezbytné ze strany členů VV SH ČMS nahlásit jmenovité složení pracovních komisí.
- Na jednání VV SH ČMS dne 23. 4. 2026 budou navrženi ověřovatelé zápisu ze VII. sjezdu SH ČMS.
- Skrutátory na VII. sjezdu budou členové ÚKRR (kteří nebudou delegáti VII. sjezdu SH ČMS) a členové SH ČMS z KSH MSK.
R. Dudek seznámil přítomné se stavem příprav sjezdu. Informoval, že v pátek 10. 7. 2026 proběhne jednání ÚKRR. Na sjezd budou pozváni také členové stávajícího VV SH ČMS a starostové KSH.
Usnesení č. 28/26-3-2026: VV SH ČMS
- schvaluje Jednací řád VII. sjezdu SH ČMS;
- schvaluje rozpočet VII. sjezdu SH ČMS;
- ukládá členům VV SH ČMS připravit jmenovité složení pracovních komisí na VII. sjezd SH ČMS.
HLASOVÁNÍ: PRO 20
8) Návrhy na vyznamenání
materiál byl předložen písemně
M. Němečková předložila návrhy na vyznamenání vč. návrhu VV SH ČMS pro p. Jindřicha Štefka Za odvahu a statečnost.
Usnesení č. 29/26-3-2026: VV SH ČMS
- schvaluje návrh pro p. Jindřicha Štefka Za odvahu a statečnost;
- schvaluje všechny ostatní předložené návrhy.
HLASOVÁNÍ: PRO 20
Návrhy na udělení Záslužného řádu Českého hasičstva
S. Kotrc informoval, že po dohodě s OSH Karviná stahuje návrh na udělení ZŘ ČH pro p. Václava Helise z důvodu úmrtí.
Předložené návrhy: Bohumír Benáček, Jiří Heinrich, František Procházka – IM.
VV SH ČMS se shodl, že vzhledem k počtu návrhů bude hlasování provedeno aklamací
Usnesení č. 30/26-3-2026: VV SH ČMS schvaluje udělení Záslužného řádu ČH:
Bohumíru Benáčkovi
HLASOVÁNÍ: PRO 20
Jiřímu Heinrichovi
HLASOVÁNÍ: PRO 20
Františku Procházkovi – IM
HLASOVÁNÍ: PRO 20
9) VH HVP 2026
M. Němečková navrhla zástupce SH ČMS na VH HVP 2026: J. Bidmon a R. Dudek.
J. Žižka informoval, že termín zatím nebyl stanoven. Jakmile bude upřesněn, bude účastníkům zaslána pozvánka včetně příslušných dokumentů.
Usnesení č. 31/26-3-2026: VV SH ČMS schvaluje zástupce na VH HVP ve složení: Josef Bidmon a Richard Dudek.
HLASOVÁNÍ: PRO 20
10) Různé
REDENOX
- Němečková představila členům VV SH ČMS projekt REDENOX - marketingový portál pro členy SH ČMS. Účast v tomto projektu je zcela dobrovolná, registrace probíhá na základě evidenčního čísla člena. Záměrem projektu je postupně sjednotit centrální nabídku „slev a výhod“ pro členy SH ČMS na jednom místě. Dále požádala, zda by se některý kraj nechtěl stát zkušebním partnerem a poté by přinesl zpětnou vazbu.
- Jako zkušební partner se přihlásilo KSH Libereckého kraje.
- S projektem budou seznámeni starostové OSH a KSH na květnovém jednání, až poté bude spuštěn celorepublikově.
Seminář represe 2026: Ochrana zdraví zasahujícího hasiče a operační řízení
- Ve dnech –15. února 2026 proběhl v Přibyslavi dvoudenní Seminář represe určený pro vedoucí krajských a okresních odborných rad represe. Semináře se zúčastnilo přibližně 60 posluchačů ze všech částí České republiky. Vedle odborných přednášek byl přínosem zejména prostor pro sdílení zkušeností a řízenou diskusi k aktuálním tématům zásahové činnosti.
- Na základě kladné zpětné vazby vyslovuje VV SH ČMS poděkování ÚORR za organizaci semináře.
Smlouva ubytování na VŠ Báňská TU v Ostravě
- Němečková předložila návrh smlouvy na ubytování na ME v požárním sportu v Ostravě.
Usnesení č. 32/26-3-2026: VV SH ČMS schvaluje smlouvu na ubytování a pověřuje starostku podpisem.
HLASOVÁNÍ: PRO 20
Smlouva o dílo č. OP-26-026 - Hasičský dům – tepelné čerpadlo
Smlouva o dílo č. OP-24-375 – Hasičský dům - fotovoltaika
- Náměstek J. Bidmon informoval přítomné o průběhu výběrového řízení na umístění fotovoltaických panelů na střechu Hasičského domu. Preferována je varianta s tepelnými čerpadly. Na základě výběrového řízení předkládá ke schválení návrhy smluv.
Usnesení č. 33/26-3-2026: VV SH ČMS schvaluje předložené smlouvy č. OP-26-026 a č. OP-24-375 a pověřuje starostku podpisem.
HLASOVÁNÍ: PRO 20
Investiční záměry 2026
ÚHŠ Jánské Koupele
- Dokončen cvičební polygon
- Sklady – kuchyň
- Sklady – technický materiál
- Workoutové hřiště
Hasičský dům
- Výměna vchodových dveří z ulice Blanické
- Komplexní renovace vstupní recepce – celý prostor
- Fotovoltaika a tepelné čerpadlo
CHH Přibyslav
- Zateplení půdních prostor nad archivem
Open house v Praze
- Hasičský dům bude veřejnosti otevřen dne 23. 5. 2026.
- Akce je zaměřena širokou cílovou skupinu – veřejnost.
- Pro příští ročníky bychom rádi zařadili workshop pro děti.
Jednání s ministrem Robertem Plagou - MŠMT
- Dne 17. 3. 2026 se zástupci České rady dětí a mládeže včetně starostky SH ČMS setkali s ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Robertem Plagou a vrchním ředitelem sekce vzdělávání a mládeže MŠMT Janem Marešem.
- Proběhla debata o podpoře pozměňovacího návrhu na navýšení rozpočtu kapitoly mládež o 50 mil. Kč, což znamená návrat na úroveň předchozího roku.
- Byla projednána zpětná vazba na operační program J. A. K. (šablony pro mladé hasiče).
- Byla vznesena žádost o podporu víceletého financování. Současná pravidla Ministerstva financí vyžadují každoroční vyúčtování dotací, což zvyšuje administrativní zátěž. Diskutována byla možnost větší flexibility obdobné fondům EU, která by vyžadovala změnu příslušné vyhlášky.
- Jednání se věnovalo i problematice duševního zdraví mladých lidí a podpory jejich odolnosti, které jsou vzájemně provázané. Zazněla také role spolkové činnosti jako jednoho z preventivních faktorů.
- Mluvilo se o Panelu mládeže na MŠMT. Záměrem je jeho zachování a pokračování zapojování mladých lidí do rozhodování.
Nadace na podporu Hasičského hnutí
- Němečková požádala členy VV SH ČMS o 2 návrhy na funkce „člen dozorčí rady a člen správní rady Nadace na podporu Hasičského hnutí“. Požádala, aby návrhy byly předloženy na dalším jednání VV SH ČMS.
Přeregistrace SDH
- Němečková informovala o limitu Městského soudu v Praze pro SH ČMS na podávání návrhů – přeregistrace pobočných spolků, který činí 300 návrhů týdně.
- Návrhy podává hlavní spolek prostřednictvím datové schránky. V tuto chvíli je odesláno cca 2600 návrhů.
- Z výše uvedených důvodů požádala pobočné spolky o trpělivost a pochopení při přeregistraci. Děkujeme.
- Mezi členy VV SH ČMS proběhla diskuze o tom, kdo je v období od zvolení nového starosty do provedení zápisu v rejstříku oprávněn podepisovat např. žádosti o dotaci.
- Salivar a V. Liška navrhují zaslat dotaz na Ministerstvo vnitra a Ministerstvo spravedlnosti, jak splnit zákonnou podmínku zápisu nového statutárního zástupce za situace, kdy je stanoven limit počtu podaných návrhů. Prodloužená doba přeregistrace některým SDH znemožňuje podat žádost o dotační podporu, čímž je omezena jejich činnost.
Usnesení č. 34/26-3-2026: VV SH ČMS pověřuje starostku SH ČMS sepsáním dotazu v konzultaci s právním zástupcem SH ČMS a odesláním na Ministerstvo vnitra a Ministerstvo spravedlnosti.
HLASOVÁNÍ: PRO 20
SDH Chlumín
- Němečková informovala o obdrženém dopisu od SDH Chlumín ze dne 27. 2. 2026, který je součástí materiálů k dnešnímu jednání VV SH ČMS. Ve spolupráci s právním zástupcem SH ČMS byly zpracovány 2 návrhy odpovědi, označené v písemných materiálech k jednání VV SH ČM jako verze 1 a verze 2.
- Na toto téma probíhala mezi členy diskuze.
Hlasování:
Verze č. 1: PRO 4
Verze č. 2: PRO 12
4 členové VV SH ČMS se zdrželi
Usnesení č. 35/26-3-2026: VV SH ČMS schvaluje zaslání odpovědi SDH Chlumín ve verzi č. 2 a pověřuje starostku odesláním.
HLASOVÁNÍ: PRO 20
J. Žižka informoval, že 27. 3. 2026 bude zahájena v HVP plánovaná kontrola z ČNB.
J. Netík sdělil, že se zúčastnil SP OSH Ústí nad Orlicí. Dále vznesl dotaz, zda proběhne změna programu při předávání titulu ZH. M. Němečková odpověděla, že po jednání VV SH ČMS proběhne organizační schůzka, kde bude dořešen program. Všichni účastníci budou s programem seznámeni v pozvánce.
M. Čížek sdělil, že kurzy v ÚHŠ BP probíhají dle plánu. Připravují soupis staršího nepoužívaného vybavení, které poté nabídnou hasičským muzeím a sběratelům.
J. Fialová informovala, že 27. 3. 2026 začne úprava zateplení půdních prostor nad archivem. Dále informovala, že zástupci CHH navštíví ÚHŠ BP za účelem možného přesunu staršího vybavení, jako součást muzea. Dne 12. 4. 2026 začne plánovaná kontrola ze strany archivní správy Ministerstva vnitra ČR.
R. Fešar požádal členy VV SH ČMS, kteří budou chtít zajistit ubytování z 22. 4. 2026 na 23. 4. 2026, aby zaslali informaci, na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. do 10. 4. 2026.
N. Fenclová informovala, že na dalším jednání ÚORP proběhne vyhodnocení republikového kola POODM. Dne 21. 2. 2026 se v CHH uskutečnil vzdělávací seminář pro preventisty. V jeho rámci proběhla diskuze k tomu, že ve stanovách již není explicitně uvedena funkce preventisty, jako člena VV SDH. N. Fenclová proto požádala, aby bylo v rámci školení funkcionářů zdůrazněno, že funkce preventisty tím rozhodně nezanikla. Dále informovala, že dne 27. 3. 2026 proběhne výjezdní zasedání ÚOROO v THT Polička a v sobotu se uskuteční taktické cvičení v obci Březiny s předpokládanou účastí přes 200 osob. Hovořila také o spolupráci s Českým červeným křížem.
M. Němečková vyjádřila poděkování za organizaci semináře.
J. Orgoník upozornil na dotaz přijatý od OSH týkající se přestupu SDH z jednoho OSH do druhého.
Vzhledem k tomu, že tuto situaci interní předpisy neupravují, je nutné postupovat analogicky jako při změně členství a vzniku nového sboru. Z toho vyplývá nutnost souhlasu VV OSH, do kterého chce SDH přestoupit. Přestup bude zároveň zahrnovat administrativní úkony spojené s přeregistrací celého SDH.
V. Liška pozval přítomné na hasičskou výstavu do Poličky.
J. Slámečka vznesl dotaz, zda proběhlo jednání s Asociací sv. Floriána. M. Němečková odpověděla, že termín jednání byl několikrát domluven, bohužel představitelé ASF se vždy omluvili ze zdravotních důvodů. Nový termín zatím nebyl stanoven.
J. Brychcí požádala, aby byla OSH v budoucnu v předstihu informována o termínu, k němuž budou poskytnuty podklady pro úhradu členského příspěvku hlavnímu spolku za členy – sportovce (seznamy), aby mohla včas informovat příslušná SDH o dalším postupu.
J. Orgoník upřesnil způsob zpracování seznamu a platby příspěvků za sportovce.
Dále J. Brychcí tlumočila podnět OSH Semily – neaktuální formulář hlášení pojistné události.
T. Vosyková objasnila, že informace o novém formuláři byla SH ČMS doručena se zpožděním oproti účinnosti dokumentu, přičemž se následně objevily i problémy s jeho funkčností. Omlouváme se OSH Semily za komplikace.
Dále J. Brychcí informovala o přípravách MČR dorostu.
Požádala také o aktualizaci seznamu uzavřených memorand na webu dh.cz a o zveřejnění historie proběhlých ročníků UDH.
K datu dnešního jednání proběhlo 64 Shromáždění představitelů OSH.
T. Vosyková požádala o zaslání Zpráv ze Shromáždění představitelů OSH.
Usnesení č. 36/26-3-2026: VV SH ČMS bere na vědomí informace podané členy VV SH ČMS.
HLASOVÁNÍ: PRO 20
11) Závěr jednání
M. Němečková poděkovala na závěr všem zúčastněným za práci, trpělivost a aktivní přístup při jednání a popřála šťastnou cestu domů.
Předsedající: Monika Němečková ___________________
Zapisovatelka: Tereza Vosyková ___________________
Ověřovatelé: Jiřina Brychcí ___________________
Ivan Kraus ___________________
















